9 požymiai, kad esi introvertas (ir kodėl tai yra gera žinia)

Ar kada susimąstei, koks yra tavo asmenybės tipas? Esi ekstravertiška, ar, visgi, labiau introvertiška asmenybė?

Tai gali būti sunkus klausimas. Ypač jei slapta nujauti, kad greičiausiai esi introvertas. Juk introvertai – tai tie žmonės, kurie nemėgsta žmonių! (ar bent jau taip dažnai manoma). Tačiau, kaip rašo knygos „TYLA. Introvertų galia pasaulyje, kuris nesiliauka kalbėjęs“ autorė Susan Cain, tai yra ne visai tiesa – iš tiesų introvertai gali būti šilti, nuoširdžiai besidomintys kitais žmonėmis ir jie tikrai yra savaip galingi.

Autorės įsitikinimu (o ji remiasi daugybe mokslinių tyrimų, kuriuos studijavo daugiau nei 7 metus), yra daugybė sričių, kur introvertai yra ne tik neprastesni už ekstravertus, bet, esant tinkamoms sąlygoms (kurias introvertai patys gali lengvai kontroliuoti), jie įgyja pranašumą.

Štai vos keletas introvertiško tipo asmenybės stiprybių:

  • Introvertai yra autonomiškesni – jie gali puikiai dirbti vieni
  • Prieš priimdami sprendimą, viską gerai apgalvoja
  • Jie išklauso (ir įsiklauso į) kitų žmonių nomonę
  • Kuklumas yra slaptas introvertų ginklas
  • Introvertai dažnai bendrauja gilesniame lygmenyje
  • Pirmenybę jie teikia sveikam protui, o ne emocijoms
  • Jie geba save stebėti ir analizuoti iš šalies

Kaip žinoti, ar esi introvertas ar ekstravertas? Paklausius Susan Cain audioknygos „TYLA. Introvertų galia pasaulyje, kuris nesiliauja kalbėjęs“, abejonių, esu tikras, neliks, tačiau štai devyni pirminiai požymiai, išduodantys, kad greičiausiai esi introvertas:

  1. Tau patinka leisti laiką su savimi. Kai tik yra galimybė, mieliau renkiesi knygą, kompiuterinius žaidimus ar tiesiog eini pasiklausyti muzikos. Šis „tylos“ laikas yra be galo svarbi tavo rekreacijos dalis.
  2. Galvoti tau sekasi geriau, kai esi vienas. Galbūt ir nesi prieš grupines diskusijas ar susirinkimus, bet kai reikia sugalvoti kažką originalaus ar rasti sprendimą sudėtingai problemai, tau tiesiog būtina prie to padirbėti vienam.
  3. Vadovauti komandai sekasi kur kas lengviau, kai kiti komandos nariai yra motyvuoti. Nors manoma, kad introvertai yra niekam tikę lyderiai, esant tinkamoms sąlygoms, jie gali būti geresni lyderiai nei ekstravertai. Kita vertus, jei komandos nariai yra pasimetę ir komandai reikia, kad kas juos uždegtų, tokioje situacijoje ekstravertiškas lyderis yra nepakeičiamas.
  4. Kai užduodamas klausimas grupei, ranką pakeli vienas paskutiniųjų. Ekstravertai dažniausiai yra pasiruošę sužibėti bet kokiame susibūrime, o štai jų draugai introvertai paprastai linkę atsitraukti ir užleisti sceną kitiems. Nėra taip, kad jie žinotų mažiau, tiesiog jie nelabai mėgsta būti dėmesio centre.
  5. Norint sužinoti tavo nuomonę, tavęs reikia klausti. Lygiai taip, kaip introvertai neskuba į sceną, jie taip pat linkę ir savo nuomonę pasilaikyti sau. Nebent kas nors klaustų konkrečiai, ką jie mano šiuo klausimu. Jei tavęs dažnai klausia „o kaip tu manai?“, didelė tikimybė, kad esi introvertas.
  6. Viešumoje dažnai būni su ausinėmis. Nesvarbu, eini gatve į darbą, ar sėdi autobuse, stengdamasis išvengti atsitiktinio kontakto su žmonėmis, su savim visada turi ausinuką (ar bent ausines, net jei per jas ir niekas negroja).
  7. Vengi žmonių, kurie atrodo pikti ar nusiminę. Introvertai šalinasi žmonių, kurie atrodo ne ta koja išlipę iš lovos ar šiaip yra blogai nusiteikę (ypač jei jie galimai kelia grėsmę).
  8. Sulauki daugiau skambučių ir sms žinučių, nei pats jų išsiunti (nebent neturi pasirinkimo). Esant toms pačioms sąlygoms, introvertai yra žymiai mažiau linkę megzti ryšius savo artimajame rate. Radę laisvą minutę, jie tikrai neskambins kam nors paplepėti, kad prastumtų laiką. Jie taip pat stengiasi vengti darbų, kuriuose reikia skambinėti kitiems žmonėms (pardavimai, telemarketingas ir pan.)
  9. Tu neinicijuoji bereikšmių pokalbių su pardavėjais ar atsitiktinai sutiktais žmonėmis. Net neįsivaizduoji savęs vaidmenyje to žmogaus, kuris stovi parduotuvės eilėje ir kalbina nepažįstamus apie orą ar kitus niekus. Jei jautiesi susikrimtęs ar skubi, nepasakoji apie tai visiems iš eilės, pasilaikai visa tai sau. Tau atrodo, kad tai niekieno kito, tik tavo asmeninis reikalas ir su šiom emocijom mieliau tvarkaisi pats.

Spėju, kad dabar jau turi atsakymą ir labai aiškiai jauti, kuriam asmenybės tipui tu priklausai.

Ką su tuo daryti?

Svarbu suprasti, ar tai, kad atpažįsti savyje introvertą tave sustiprina, ar, visgi, dėl to, kad esi introvertas, save laikai silpnesniu, prastesniu lyderiu ar visai nepritapėliu.

Savo introvertiškumą aš ilgą laiką laikiau silpnybe, trūkumu ir Susan Cain audioknyga „TYLA. Introvertų galia pasaulyje, kuris nesiliauja kalbėjęs“ man padėjo į save pažvelgti kitoje šviesoje, pamatyti introvertiškus būdo bruožus kaip stiprybes bei (retsykiais) praplėsti savo komforto zoną ir įžengti į „neištyrinėtą teritoriją“.

Pasiklausyk, galbūt ir tau ši audioknyga padės visai kitaip pažiūrėti į save, išmokti vertinti savo introvertiškumą, susikurti aplinką, kurioje atsiskleidžia tavo stiprybės ir perkelti savo gyvenimą į kitą lygį.

P.S. Keletas klientų, klausiusių šios audioknygos, man parašė, kad jiems ši audioknyga pasirodė per lėta. Jei ir tau taip atrodys, siūlau išbandyti klausymo tempo keitimo funkciją – ji veikia ir iPhone ir Android programėlėje ir yra pasiekiama iš pagrindinio audioknygos klausymo lango.

Paruošta remiantis Susan Cain audioknyga „Tyla. Introvertų galia pasaulyje, kuris nesiliauja kalbėjęs“ ir www.psychologytoday.com.


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: