Dale Carnegie. Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms (audioknyga)

 
Vakar perklausiau audioknygą kontroversišku pavadinimu „Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms“. Aptikau ją visai netikėtai, skaitydamas Copyblogger “Magnetic headlines” straipsnių seriją.

Audioknygą anglu kalba išleido Simon & Schuster, įskaitė (beje, puikiai) Andrew MacMillan. Intonacija gal šiek tiek ir dramatiška, bet tik tiek, kiek reikia ir kur reikia. Trukmė – 7 val. 19 min.

2018-06-01 ATNAUJINIMAS: ši audioknyga jau išleista ir lietuvių kalba. Ją išleido Audioteka.lt, įgarsino Simas Stankus, audioknygos trukmė – 7 val. 52 min., o įsigyti ją galite čia.

Knyga toli gražu ne nauja, pirmasis leidimas originalo kalba – 1934 m. Ir lietuvių kalba popierinis variantas išleistas jau ne vieną kartą.

Kadangi knygoje kalbama apie žmonių santykius, manau, jog knygos parašymo ar leidimo metai neturi didelės reikšmės – pamatiniai principai, kuriais kuriami nuoširdūs ilgalaikiai žmonių ar verslo santykiai, nekinta.

Kita vertus, jei tau svarbu, kad knygoje pateikiami pavyzdžiai būtų šiuolaikiški, yra išleistas ir skaitmeniniam amžiui pritaikytas knygos variantas. Aš jo nečiupinėjau, bet iš ne vieno šaltinio girdėjau, kad knyga neprilygsta 1981 metais pasirodžiusiam atnaujintam knygos „Kaip įsigyti daugų ir daryti įtaką žmonėms“ leidimui, kurio pagrindu išleistos ir Lietuviškos knygos.

Knygos pavadinimas

Kaip ne vienas pastebėjo, knygos pavadinimas skamba itin nepatraukliai, kviečia mokytis manipuliuoti žmonėmis net iš atimiausios aplinkos.

Esu tikas, kad autorius knygos pavadinimui skyrė daug dėmesio ir specialiai jį parinko būtent tokį. Viena iš bene svarbiausių minčių knygoje yra tai, kad kiekvienam žmogui labiausiai rūpi tik jis pats, taigi ir pavadinimu, manau, siekta sudominti asmenine nauda kiekvienam, kuris ją perskaitys. Įkliuvau į šias pinkles ir aš, tiesa labiau dėl rekomendacijos, nei dėl knygos pavadinimo.

Sąmoningai ar nesamoningai, draugų, manau, norime turėti visi. Kita vertus, nesinori turėti tokių draugų, kurie vien tik viskam prieštarauja, tavimi besąlygiškai nepasitiki, ar su kuriais neįmanoma susitarti. Ši knyga, sakyčiau, ir moko gerai su visais sutarti.

Taigi, neleiskite pavadinimui Jūsų suklaidinti! Pažvelkime, ko iš tiesų moko Carnegie.

Pagrindinė mintis

Mano manymu, knygos pagrindinė mintis yra tokia: Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad su tavimi būtų elgiamasi.

Kažkur girdėta? Turėtų būti- apie tai kalbėjo Jėzus, Zaratustra, Konfucijus, Laodzi, Buda ir dar daugelis kitų. Nesupraskit klaidingai, Carnegie neprisiima šios minties sau, anaiptol – jis pabrėžia, kad tai buvo svarbiausia idėja tūkstančius metų iki mūsų.

Pasak autoriaus, kiekvienas žmogus nori jaustis svarbiu, iš tiesų jis toks ir yra. O tavo užduotis – padėti žmonėms pasijusti svarbiais ir taip padėti jiems pasiekti geresnių rezultatų. Be to, kaip kas kelias minutes kartoja Carnegie, visa tai turi būti daroma nuoširdžiai: kiekvienas turi įprasti iš tiesų nuoširdžiai domėtis kitais žmonėmis, galvoti apie juos- kas jiems yra svarbu, kuo jie yra ypatingi, kaip padėti jiems dar geriau daryti tai, kas jiems yra svarbu, kad jie dar labiau tuo mėgautųsi ir taip tobulėtų.

Apžvalga

Norėčiau išvardinti pagrindinius principus (taisykles), apie kuriuos kalbama audioknygoje.

Pagrindiniai metodai, kaip tvarkytis su žmonėmis

Carnegie manymu, užtenka pritaikyti šiuos tris pagrindinius principus ir tavo santykiai su žmonėmis pasikeis visiems laikams. Jis tai pateikia maždaug taip: “Jei pritaikius pirmus tris principus, tavo santykiai su žmonėmis nepasitaisys, tuomet šią knygą rašiau veltui. Turėtum ją tučtuojau išmesti į šiukšlyną” (Žinoma, pinigų vis tiek neatgausite ;))

Štai tie trys principai:

  1. Nekritikuok, nesmerk ir nesiskųsk kitais.
  2. Visada atvirai ir nuoširdžiai reikšk susižavėjimą, padėką ir pripažinimą.
  3. Pažadink žmoguje norą veikti, entuziazmą.

Svarbu nepamiršti, kad žmonės yra emocionalios būtybės. Kaip Maya Angelou yra pasakiusi, “žmonės pamirš, ką tu pasakei, žmonės pamirš, ką tu padarei, bet jie niekuomet nepamirš, kaip jie su tavimi jautėsi”.

DĖMESIO
Šios audioknygos (net 50min!) galite pradėti klausytis nemokamai. Tą padaryti galite Audiotekoje (spausti čia).

Šeši būdai, kaip priversti žmones tave pamėgti

Šiame skyriuje autorius kalba, kaip užmegezti ilgalaikius santykius su žmonėmis. Carnegie pateikia daugybę pavyzdžių, o pagrindiniai principai yra šie:

  1. Pradėk nuoširdžiai domėtis kitais žmonėmis.
  2. Šypsokis. Nuoširdi šypsena skleidžia žinutę: tu man patinki, su tavim bendraudamas aš esu laimingas.
  3. Atsimink, kad kitam žmogui jo vardas yra pats mieliausias ir svarbiausias garsas, todėl stenkis jį įsidėmėti ir visuomet kreipkis vardu.
  4. Išmok klausyti. Paskatink kitus pasakoti apie save.
  5. Kalbėk apie tai, kas įdomu kitam žmogui, o ne tau.
  6. Padėk kitam žmogui pasijusti svarbiu. Daryk tai nuoširdžiai.

Kaip tik neseniai skaičiau labai įdomų straipsnį pavadinimu „Tu manęs nesiklausai“, kuriame ir atkartojamos šios Carnegie audioknygoje išsakytos mintys. Straipsnį galite perskaityti čia:

Rands in Response: You’re not listening

Dvylika būdų įtikinti žmones tuo, kuo tiki tu

Man labai patiko, kad kalbėdamas apie žmonių bendravimą, Carnegie dažnai apsvarsto kiekvieną situaciją iš abiejų pusių: iš vienos pusės, kaip (ir kodėl) tau nederėtų elgtis, o iš kitos pusės – kaip turėtum elgtis, jei su tavimi elgiamasi būtent taip, kaip nederėtų. Pažiūrėkime, kokie gi tie dvylika būdų įtikinti kitus:

  1. Dėl nereikšmingų dalykų ginčytis neverta, geriau patylėti.
  2. Gerbk kito žmogaus nuomonę. Niekada nesakyk “Tu neteisus!”
  3. Jei suklydai, kuo greičiau tai aiškiai pripažink.
  4. Kas beatsitiktų, visada pradėk draugiškai.
  5. Pradėk nuo klausimų, į kuriuos pašnekovas atsakys teigiamai.
  6. Didžiają dalį pokalbio leisk kalbėti kitam.
  7. Nepergyvenk, jei pašnekovas tavo idėją pateikia kaip savo (kad ir kaip sunku tai būtų).
  8. Nuoširdžiai stenkis suprasti situaciją iš kito žmogaus perspektyvos.
  9. Būk atviras kitų žmonių idėjoms ir norams.
  10. Būk vedamas kilnesnių tikslų.
  11. Savo idėjas šiek tiek dramatizuok (ypač jei į tave tiesiog nekreipiamas dėmesys).
  12. Jei niekas nepadeda, mesk iššūkį.

Būk Lyderis: kaip priversti žmones pasikeisti neįžeidžiant ir neiššaukiant pasipriešinimo

Pasak Carnegie’io, lyderis yra tas, kuris moka kitus motyvuoti ir pateikti dabus taip, kad kiti jas atliktų su malonumu. Realybėje, manau, taip nedažnai būna, o šis audioknygos skyrius būtent ir moko lyderius tapti tokiais, kuriems vadovaujant žmonės dirbtų su didžiausiu malonumu, nebitojų suklysti, išliktų orūs, norėtų ir galėtų tobulėti, ir iš tiesų tobulėtų.

Štai 9 principai, kuriais rekomenduoja vadovautis Carnegie:

  1. Pradžioje visada pagirk ir nuoširdžiai padėkok.
  2. Dėmesį į žmonių klaidas atkreipk netiesiogiai.
  3. Prieš kritikuodamas, papasakok apie savo praeityje padarytas klaidas.
  4. Užuot davęs tiesioginius nurodymus, užduok tinkamus klausimus.
  5. Nepamink žmogaus savigarbos, po pokalbio žmogus turi išlikti orus.
  6. Pagirk kiekvieną kartą pastebėjęs net ir mažiausią pažangą.
  7. „Įteig“ kitam žmogui gerą reputaciją ir jis toks taps.
  8. Padrąsink. Pateik klaidą kaip lengvai pataisomą.
  9. Išmok pateikti nurodymus taip, kad kiti džiaugtųsi juos vykdydami.

Ir dar vienas trumpas priedas iš skyrelio apie lyderystę:

Kaip lyderiui efektyviai pakeisti kito žmogaus požiūrį ar elgesį

  1. Būk sąžiningas – nežadėk to, ko negalėsi padaryti; bent trumpam pamiršk, apie naudą sau ir susikoncentruok ties nauda kitam žmogui.
  2. Žinok tiksliai, kokio pokyčio tu tikiesi iš kito žmogaus.
  3. Būk empatiškas: pasistenk suprasti, ko šis žmogus nori iš tiesų.
  4. Gerai apgalvok, kokią naudą kitas žmogus gaus atlikęs tai, ką tu siūlai.
  5. Suderink tai, ko nori tu ir ko nori jis.
  6. Pateik tai taip, kad kitam žmogui būtų visiškai aišku, jog tai jam pačiam išeis į naudą.
PRADĖK AUDIOKNYGOS KLAUSYTI NEMOKAMAI
O gal jau pradėjai? Jei dar ne, tą padaryti gali Audiotekoje.

Išvados

Tai kaip Jūs manote, ši knyga iš tiesų yra apie manipuliavimą žmonėmis ar ne? Manipuliavimas apibrėžiamas kaip slaptas aplinkybių išnaudojimas, norint ką nors valdyti be jo sutikmo siekiant sau naudos, tai yra tapatinama su sukčiavimu.

Tuo tarpu Carnegie savo knygoje primygtinai pabrėžia, kad tik nuoširdus domėjimasis kitais žmonėmis bei noras jiems padėti, gali duoti gerų rezultatų, tad aš drįsčiau teigti, kad ši knyga neturi nieko bendro su sukčiavimu. O daryti įtaką daugiau ar mažiau juk stengiamės mes visi, dažnai to net aiškiai nesuvokdami.

Jei nesutinkate, kviečiu padiskituoti apie tai komentarų formoje straipsnio apačioje.


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: