Pasak MIT mokslininkų, daugiau nei 20 metų studijavusių įpročius, kiekvieno įpročio esmė – paprastas neurologinis ciklas. Įpročio kilpa. Šį ciklą sudaro trys dalys: signalas, įprastas veiksmas ir atlygis.

Įpročio Ciklas

Norint perprasti savo įpročius, turi atpažinti savo įpročio ciklo komponentus. Nustatęs tam tikro elgesio įpročio ciklą, galėsi ieškoti, kaip įsisenėjusias ydas pakeisti kitais veiksmais.

Tarkim, turi blogą įprotį kiekvieną popietę nueiti į kavinę ir nusipirkti sausainį su šokolado gabaliukais. Dėl šio įpročio priaugai kelis kilogramus ir tavo sutuoktinis pradėjo laidyti kandžias užuominas. Bandai liautis, net užsiklijavai ant kompiuterio ekrano lapelį su užrašu: jokių sausainių.

Bet… kiekvieną popietę tą lapelį visiškai suignoruoji. Atsistoji, nueini į kavinę, nusiperki sausainį ir kalbėdamas su kolegomis prie kasos jį suvalgai. Iš pradžių jautiesi gerai. Paskui – blogai. Pasižadi sau, kad rytoj sukaupsi visą valią ir nepasiduosi. Pasižadi, kad rytoj bus kitaip.

Rytoj atsitinka lygiai tas pats. Ir vėl nugali įprotis.

Kaip keisti šį elgesį?

Visų pirma reikia išsiaiškinti, koks yra šio įpročio ciklas. Pirmas žingnis – reikia nustatyti įprastus veiksmus. Šioje istorijoje su šokolado gabalėliais paskanintu sausainiu – kaip ir su daugeliu kitų įpročių – įprasti veiksmai yra akivaizdžiausi. Tai elgesys, kurį tu nori pakeisti. Tavo įprasti veiksmai yra vidudienį atsikelti nuo stalo, nueiti į kavinę, nusipirkti sausainį ir jį suvalgyti kalbant su draugais. Tad štai ką galime įrašyti į ciklą:

Įprastas Veiksmas

Ne taip akivaizdu:

Signalas Koks šių įprastų veiksmų signalas? Alkis? Nuobodulys? Sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje? Poreikis padaryti pertraukėlę prieš imantis naujos užduoties?

O koks trokštamas atlygis? Pats sausainis? Vietos pakeitimas? Laikinas atsitraukimas nuo darbo? Bendravimas su kolegomis? Ar energijos antplūdis, kurį gauni iš cukraus?

Kad tai išsiaiškintum, reiks atlikti nedidelį bandymą. Apie tai ir pasikalbėsime jau visai netrukus. O dabar, jei turi dar kelias minutes, pagalvok apie savo įprotį, kurį norėtum pakeisti. Koks yra tavo įprastas veiksmas? Apsirašyk jį sau kuo išsamiau. Gal jau įtari ir koks galėtų būti signalas bei siekiamas atlygis?

DAUGIAU APIE ĮPROČIUS SUŽINOKITE CHARLES DUHIGG AUDIOKNYGOJE „ĮPROČIO GALIA“