Kaip padėti vaikui įgyti vieną svarbiausių įgūdžių gyvenime – skaitymo įgūdį

Pasigirsiu! Mano sūnus Elijas šiai dienai yra perskaitęs virš 200 knygų. Mėgstamiausias iš jų – perskaitė 3-4 ar dar daugiau kartų. Dabar jam 10 metų, bet kai paskaičiuoji – per 8 metus tai ne tiek ir daug tie 200 gaunasi. 😄

Truputi juokauju, bet truputi ir ne. Vakar savo asmeniniame feisbuko puslapyje pasidalinau šiuo video:

Būdamas vos 2 metų ir 4 mėnesių, Elijas jau puikiai „skaito“, nors dar net kalbėti nelabai gerai moka. 😉

Bet tikrai nebuvo taip, kad vieną dieną jis ėmė ir išmoko skaityti.

Kaip viskas prasidėjo

Savarankiškai skaityti Elijas iš tiesų išmoko būdamas 6 metų. Labai gerai pamenu, kaip tai atsitiko – kaip knyga jam tapo tikru gyvenimo draugu.

Visų pirma vertėtų paminėti, kad knyga buvo nuolatinis jo palydovas dar nuo to laiko, kai jis buvo mamos pilvelyje – mano žmona Marija dar tada jam skaitydavo knygeles. O ir gimus – tiek prieš miegą, tiek sėdint ant puodo… skaitydavom visur ir visada.

Vėliau mano sūnaus gyvenime atsirado išmanieji telefonai ir iPadai. Žaisti jais Elijui leidom gan anksti – t.y. nuo pat tada, kai susidomėjo. Tačiau tuo metu jam leisdavom žaisti vos vieną valandą per savaitę (taip, per savaitę!) ir jis labai ramiai priėmė šias žaidimo taisykles.

Tada atsirado Minecraft…

Išmokti skaityti paskatino kompiuterinis žaidimas

Minecraftas žaibiškai tapo mėgstamiausiu jo žaidimu – galėdavo valandų valanadas statyti, griauti, kasti, montuoti… tik viena bėdelė – žaisti jis galėjo tik vieną valandą per savaitę.

Tai įsivaizduok jo nuostabą (ir smalsumą!) sužinojus, kad yra tokia knyga, kurioje pasakojama apie tai, kaip Minecraft pasaulis tampa tikrove ir kaip pagrindinis knygos herojus Žaidimoriteris999, kuris jau buvo įpratęs tyčiotis iš kitų žaidimo dalyvių (tų, kurie realiame gyvenime tyčiojosi iš jo), staiga turi išmokti išgyventi – nugalėti priešus, susirasti maisto, pastogę… nes kitaip jo laukia mirtis!

O dar – tik pamanyk! – skaityti galima ne valandą per savaitę, o tiek, kiek tik širdis geidžia!!!

Taip „Invazija į Tikrąjį pasaulį“ tapo kasdieniu jo draugu, kurį pamažu, slebizavodamas, bet bandydamas aiškiai suvokti kiekvieną sakinį – ėmė ir perskaitė. Net ir nepaisant to, kad knygoje visai nėra paveikslėlių!

Ir prasidėjo…

Po pirmosios knygos, sekė antra serijos dalis, tuomet Haris Poteris (sutarėm, kad kiekvieną filmo dalį žiūrėsim tik po to, kai perskaitys knygą), Hobitas, Žiedų valdovas… tada kaip tik atsirado jo visų laikų mėgstamiausia serija „Žvalgo mokinys“, „Brolija“, „Magisteriumas“, „Gėrio ir blogio mokykla“, žodžiu, galo nebuvo nematyti 🙂

Iš pradžių dar viską vesdavau į Goodreads’us, bet galiausiai paleidau, nes supratau, kad aš net suvesti jo skaitomų knygų nebespėju 😅

Visoje šioje skaitymo kelionėje jį, žinoma, lydėjome ir mes – tėvai. Skaitydavom kartu, padėdavom kai buvo sunku, užvedėm ant kelio, kai „nebebuvo įdomių knygų“, kartu ieškodavom motyvacijos kai reikėdavo perskaityti ne taip greit įtraukiančią knygą.

Kodėl dabar prisiminiau tai? Todėl, kad Audiotekoje šią savaitę atsirado Austejos Landsbergienės Alma Master seminaro „Vaiko skaitymo įgūdžių lavinimas“ audio versija:

AUDIOSEMINARAS „VAIKO SKAITYMO ĮGŪDŽIŲ LAVINIMAS

O visgi visoje šioje istorijoje vertėtų paminėti ir tai, kad Elijas tuo metu lankė Austėjos Landsbergienės įkurtą „Vaikystės sodą“, o dabar lanko ir „Karalienės Mortos mokyklą“ – tai neabejotinai prisidėjo prie tokio spartaus Elijo skaitymo įgūdžių išlavėjimo, kadangi ten skaityti ar neskaityti – nėra tokio klausimo. Ten skaito visi. Nebūtinai tiek, ir nebūtinai tokias knygas, bet skaito – būtinai.

Ir mokomi jie yra būtent pagal Austėjos Landsbergienės metodiką, pagal kurią, kaip ji sako, ji jau 15 metų moko (ir išmoko!) vaikus skaityti.

Skaitymas – pats svarbiausias gebėjimas

Austėja tai apskritai sako, kad skaitymas yra PATS svarbiausias gebėjimas, nuo kurio priklauso VISAS formalus vaiko ugdymas ir jo sėkmė. Pasak jos, vaikas, kuris neišmoksta laiku skaityti, vėliau to ir nebeišmoksta, ir… yra pasmerktas nesėkmei.

Tai jei turi vaikų ir jie dar neskaito, ar planuoji turėti ir nori nepraleisti šio svarbaus momento, kviečiu pasiklausyti bent 15min nemokamos ištraukos iš šio seminaro – mažų mažiausiai gausi gerą motyvacijos dozę skirti tam daugiau dėmesio. Ištraukoje sužinosi ir apie įvairius mokslinius tyrimus, kuomet vaikai pagal įvairius skaitymo gabumus buvo stebimi ilgesnį laiką, siekiant geriau suprasti skaitymo naudą.

Tai yra ne audioknyga, o audioseminaras

Turiu iškart perspėti dėl vieno – garso įrašas yra darytas gyvo seminaro metu, todėl natūralu, kad griežtų garso kokybės standartų, kuriuos taikome audioknygoms, čia jau niekaip nepritaikysime.

Todėl labai rekomenduoju prieš įsigyjant audioseminarą, pasiklausyti nemokamos garso įrašo ištraukos, kad tiksliai žinotum, ką gauni.

Apie audioseminarą trumpai:

Vaiko skaitymo įgūdžių lavinimas

Seminaro organizatorius: Alma Master
Pranešėjas: Austėja Landsbergienė
Tema: „Vaiko skaitymo įgūdžių lavinimas“
Trukmė: 2 val. 21 min.

PASIKLAUSYTI 15min. NEMOKAMOS IŠTRAUKOS

GAUK 20% NUOLAIDĄ AUDIOKNYGAI

 

Linkėjimai,


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: