tėkmė

Net jei apie tėkmės būseną (angl. „Flow“) neteko girdėti, esu tikras, kad, vienu ar kitu gyvenimo momentu, ją patyrėte. Tai tokia būsena, kai visiškai prarandi laiko pojūtį. Toks jausmas, tarsi būtų atsivėrusi laiko skylė, lyg kokia transo būsena, kai net nelabai aiškiai jauti savo egzistavimą, kai visas dėmesys sutelktas į atliekamą užduotį, už kurią tuo metu nėra nieko svarbiau.

Pasak šį terminą įvedusio čekų mokslininko Mihaly Csikszentmihalyi, tėkmės būsena yra raktas į tikrąją laimę.

(Plačiau apie tai – lietuviškai išleistoje Mihaly Csikszentmihalyi audioknygoje „Srautas“)

Tačiau tiesa ta, kad šiame informacinių technologijų amžiuje, tėkmės būseną patirti yra be galo sunku. Nebent, iš anksto pasiruoštum ją išgyventi!

Iš vienos pusės, atrodytų, viskas paprasta – reikia tik kad užduotis būtų pakankamai didelis (bet pasiekiamas) iššūkis, ir kad darbui atlikti reiktų aukšto meistriškumo lygio (t.y. kad tau ji nebūtų nuobodi). Tačiau yra dar vienas mažas bet: tam, kad į šią būseną patektume, reikia laiko, t.y. reikia, kad bent kelias minutes galėtumėte visiškai susikaupti ir jums ničniekas netrukdytų.

Jeigu dirbate kompiuteriu, greičiausiai jau žinote, jog kompiuteris, o tiksliau internetas yra pats didžiausias trukdis pasaulyje, koks tik gali būti. Kviečiu paklausyti, kaip Leo siūlo išmokti patirti tėkmės būseną net ir dirbant kompiuteriu:

P.S. Jei šiame puslapyje atsidūrėte atsitiktinai, daugiau apie audio projektą „52 Pokyčiai“ galite sužinoti čia.