Kaip (su DIDŽIAUSIU malonumu) ugdyti discipliną

Norite išsiugdyti naudingą, bet (kol kas) visai nemielą įprotį, pavyzdžiui, įprotį nuolat sportuoti? Mokslininkai tvirtina, kad pakanka susieti jį su malonumu, kuriam neįmanoma atsispirti.

Artėja Naujieji metai, ir tikriausiai jau ne kartą susimąstei apie naujamečius įžadus bei ką savo gyvenime vertėtų pakeisti. Kad ir ką nutartum: pradėti lankyti sporto klubą ar įvaldyti naują produktyvumo sistemą, didžiausias iššūkis vis dėlto yra ne pradėti, o paversti tai įpročiu.

O ką jeigu naujų įpročių formavimas būtų ne darbas sukąstais dantimis, o, priešingai, proga atsiduoti savo silpnybei?

Toks viliojantis pasiūlymas buvo pateiktas grupelei studentų ir dėstytojų, ir aprašytas Pensilvanijos universiteto Whartono verslo mokyklos interneto žurnale Knowledge@Wharton. Idėja, kad naudingų įpročių įmanoma įgyti su pasitenkinimu, kilo Katherine Milkman, Whartono verslo mokyklos dėstytojai. Mankšta nesunkiai tapo jos mėgstamu įpročiu, nes, liedama prakaitą sporto klube, ji leido sau mėgautis lengvomis ir įtraukiančiomis audioknygomis.

Tuomet ji ir nusprendė moksliškai išanalizuoti idėją, jog priverstinai ugdomą įprotį paprasčiausiai reikėtų susieti su malonumu, ir savo metodą pavadino „pagundų paketu“.

Katherine Milkman kartu su Whartono mokyklos sveikatos priežiūros vadybos profesore Kevin Volpp ir Harvardo universiteto J. F. Kennedy’io viešojo administravimo mokyklos profesore Julia Minson atliko tyrimą ir paskelbė šį darbą pavadinimu „Bado žaidynių“ įkaitai sporto klube. Gundymo paketo analizė.

Ką gi mokslininkės išsiaiškino?

Tyrimo rezultatai

Devynias savaites jos stebėjo 226 universiteto sporto klubui priklausančius studentus ir dėstytojus; visi tyrimo dalyviai nurodė, jog norėtų treniruotis daugiau. Jie buvo padalyti į tris grupes:

  1. Pirmajai grupei buvo skirti iPod grotuvai, į kuriuos buvo įrašyti keturi klausytojams patrauklūs romanai, bet naudotis grotuvais buvo galima tik sporto klube.
  2. Antrosios grupės nariai gavo tas pačias audioknygas, įrašytas į jų asmeninius iPod grotuvus, ir galėjo jų klausytis namie, tačiau buvo raginami tai daryti sporto klube.
  3. Trečiosios grupės nariai (kontrolinė grupė) gavo 25 dolerių vertės dovanų kortelę (vertą tiek pat, kiek 4 audioknygų nuoma). Jie tiesiog buvo raginami treniruotis daugiau.

Dalyviai galėjo rinktis iš 82 iš anksto atrinktų itin populiarių ir prikaustančių knygų, tarp jų buvo „Bado žaidynių“ trilogija, „Da Vinčio kodas“, „Saulėlydžio saga“ ir „Pagalba“.

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad tie, kurie galėjo klausytis audioknygų tik sporto klube, lankėsi jame 51 proc. dažniau nei kontrolinės grupės nariai ir 29 proc. dažniau nei antrosios grupės nariai, kurių buvo prašoma klausytis audioknygų tik klube.

 
Tyrimo rezultatai yra puiki žinia ne tik pramoginės literatūros autoriams, tokiems kaip Stephenie Meyer ir Danas Brownas, bet ir verslininkams, nes siūlo naują gudrybę, padėsiančią susidoroti su visų rūšių nemaloniomis užduotimis. „Jei esi linkusi papiktnaudžiauti pedikiūru ar užsisėdėti kavinukėje su latės puodeliu už 5 dolerius bet kankiniesi negalėdama pabaigti varginančios užduoties, pakaktų palepinti save pedikiūru ar late tuo pat metu, kai darai bjaurias užduotis“, tokios gudrybės pavyzdį pateikia Knowledge@Wharton.

Tiesą sakant, šis metodas yra lyg ir savęs papirkinėjimas, bet, jei jis padeda įveikti pačias nuobodžiausias užduotis, kam tai rūpi?

Originalus straipsnis: Indulge Your Way to Self-Discipline
Išvertė: Lina Adomaitienė


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: