Kad ir kaip norėčiau, kad audioknygos būtų tinkamos absoliučiai visiems, šiandien galiu drąsiai sakyti, kad tikrai nieko panašaus. Per paskutinius keturis metus bendravau su šimtais audioknygų klausytojų (ir jas išbandžiusių) ir dabar jau tiksliai žinau, kad nors ir vieniems jos tobulai dera prie jų gyvenimo būdo. Kitiems – jos absoliučiai netinka.

Taigi, ar tiktų audioknygos pagal gyvenimo būdą tau? Štai ką aš manau. Tik, pradėsiu nuo kito galo – nuo penkių požymių, kad audioknygos tau netinka.

Audioknygos skirtos ne tau, jei:


Sėslus gyvenimo būdas nesuderinamas su audioknygomis

1. Gyveni sėslų gyvenimą

Niekad nepamiršiu vieno pokalbio apie audioknygas su buvusiu kolega:

– Audioknygos? A, taip. Bandžiau. Nepatiko. Kažkaip nepavyksta susikaupt. Aš iškart užmiegu.
Užmiegi?! Kaip tu gali užmigti bėgdamas, vairuodamas, eidamas, gamindamas valgyti, stumdydamas vežimėlį, (įrašyk kitą aktyvią veiklą)?
– Ne nu aš įsitaisau patogiai ant sofkutės ir klausau.

Ant sofkutės, sakai… Tai aišku, kad ant sofkutės neįmanoma susikaupt! Sofkutė skirta knygoms skaityti ir kitiems patinginiavimams. Taigi jei nori tiesiog vietoj teliko paskaitinėti knygą, rinkis popierinę arba elektroninę knygą. Audioknyga nėra pakaitalas knygai. Tai knyga visiškai kitokiam – aktyviam gyvenimo būdui.

Veržlumas - vienas pagrindinių audioknygų klausytojo bruožų

2. Rytais mieliau vartaisi lovoje, nei eini pasivaikščioti

Vienas pagrindinių tipinio audioknygų klausytojo bruožų – veržlumas. Jo (jos) laikas dažniausiai iš anksto suplanuotas ir į dienotvarkę jis (ji) įtraukia ne tik darbus, bet ir aktyvų poilsį. Jei knyga tau reikalinga tik laikui „prastumti“, tam naudok popierinę knygą. O pasivaikščiojimui ar pabėgiojimui parke kur kas labiau tiks audioknyga.
Vairuoji automobilį, bet negali vairuoti ir kalbėti tuo pačiu metu

3. Vairuoji automobilį, bet negali vairuoti ir kalbėti tuo pačiu metu

Tik pradėjus vairuoti, automobilis ir kelias dažniausiai reikalauja maksimalaus susikaupimo ir koncentracijos, tad tikrai nerekomenduočiau audioknygos klausytis automobilyje jei neseniai pradėjai vairuoti ar automobilį vairuoji labai retai. Išimtis – greitkelis. Vairuojant greitkelyje nelabai ir yra į ką susikoncentruoti.

Vairuojantys 5, 10, 15 ar dar daugiau, gali ramiai klausytis audioknygos net ir vairuojant mieste ar esant sudėtingoms sąlygoms, bet puikiai suprantu, kad tai tinka ne visiems.

Vis dar tiki mitu, kad audioknygos - tik nemokantiems skaityti

4. Vis dar tiki mitu, kad audioknygos – tik nemokantiems ir negalintiems skaityti

Nepaisant to, kad pirmaujančiose vakarų šalyse (tokiose kaip JAV, Vokietija ar Skandinavijos šalys) audioknygos, kaip patogesnis būdas skaityti judant, įsitvirtino jau daugiau nei prieš 10 metų (žr. Audible, Storytel), Lietuvoje vis dar gajus įsitikinimas, kad audioknygos skirtos turintiems regos negalią, skaitymo sutrikimus ar paprasčiausiai nemokantiems skaityti.

Vien Vokietijoje audioknygų kasdien klauso daugiau nei 5 milijonai gyventojų (neregių ir silpnaregių visoje šalyje yra 1.2 milijono), t.y. net 7% populiacijos! O leidžiamų audioknygų skaičius ten auga nežmoniškais tempais.

Vis dėlto, jei tu turi šį įsitikinimą, audioknygos tikrai ne tau! Juk nėra nieko blogiau kaip audioknygos klausytis vogčia ir tikėtis, kad niekas to nesužinos.

Vakarais tave užmigdo televizorius

5. Vakarais tave užmigdo televizorius, ne knyga

Mėgstantiems prieš miegą paskaityti knygą, ją kuo puikiausiai pakeitė audioknyga – sulaukiu vis daugiau atsiliepimų iš klientų, besidžiaugiančių, kad Audioteka programėlė jiems padėjo išsigydyti nemigą – programėlėje gali nustatyti po kiek laiko knyga turi sustoti, o skaitymui nereikės nei akių varginti nei šviesos deginti. Bet jei prieš miegą renkiesi televizorių, tuomet ir audioknyga greičiausiai netiks. Gali pabandyti, bet gerų rezultatų nepažadu.

O dabar pakalbėkim tai kas tuomet yra tas audioknygos klausytojas? Štai penki požymiai, kad tai – tu. Jei bent vienas požymis tau tinka, gali drąsiai bandyti audioknygą ir greičiausiai tai taps neatsiejama tavo gyvenimo dalimi.

Audioknygos skirtos tau, jei:


Esi aktyvus, mėgsti keliauti

1. Mėgsti keliauti

Jei gyvenimas tau – nesibaigiantis nuotykis, jei mėgsti keliauti, ieškoti, mokytis, eksperimentuoti, audioknyga tau bus puikus palydovas. Nešiokis ją savo telefone, kad bet kada pasitaikius progai galėtum išsitraukti ir pasiklausyti vieno skyrelio iš knygos.
Trykšti energija

2. Esi aktyvus, tiesiog spinduliuoji energija

Tu nuolatiniam judėjime: kai nenardai – važinėji dviračiu, kai nesileidi su parašiutu – mokaisi buriavimo, kai neslidinėji – kopi į kalnus, leidi laiką su draugais,… Knygai, suprantama, nelieka laiko. Tam ir yra audioknygos!
Važiuoji į darbą ir atgal

3. Į darbą važinėji dviračiu, vairuoji automobilį ar keliauji pėstute

…ir kelionė trunka bent 10 minučių, audioknyga tau labai patiks. Aišku, kaip ir kalbėjom, svarbu, kad tai nebūtų pirmas kartas prie vairo ar ant dviračio. Eismo spūstyse audioknyga yra tikrų tikriausias išsigelbėjimas. Pasileidi ir iškart „nuima nervus“. O tie patys vaizdai kasdienėje kelionėje tuo pačiu maršrutu pėsčiomis ar dviračiu klausant knygos įgaus visai kitas spalvas (aš labai rimtai – klausydamas knygos, tai ką girdi pradėsi asocijuoti su tuo ką matai ir tai yra labai įdomi patirtis, nes išvydęs tuos pačius vaizdus pradėsi prisiminti ką tuo metu klausei).
Įkyrios mintis

4. Kartais negali nuvyti įkyrių minčių

Ar ir tau būna taip, kad užpuola įkyrios mintys ir be perstojo sukasi galvoje? Ir nieko neina padaryt! Dabar kai taip atsitinka, užsileidžiu įdomią audioknygą ir einu pasivaikščioti ar važinėjuosi dviračiu. Labai greit atstato pusiausvyrą. Pabandyk!
Po darbo pabėgioti

5. Dirbi sėdimą darbą, o po darbų norisi pajudėti

Judėk į sveikata. O tuo pačiu dar ir knygos paklausysi 🙂

Ar atradai čia save? Tikiuosi, kad atradai ir atradai prie audioknygų klausytojų 🙂 Jei taip, kviečiu išbandyti audioknygą. O gal atradai, kad audioknyga puikiai tiktų tavo draugui, kurio gimtadienis kaip tik artėja? Padovanok jam audioknygą!