Grožinė audioknyga „Paskutinė Babos Dunjos meilė“

Jei norėtum straipsnio paklausyti 🎧:

Antradienį himną giedojau kupina pasididžiavimo. Nors šį kartą paprastai — namuose, tarp vakarienės ir po-kelioninio kraustymosi, bet virpuliukas kilo ir dėl to, kad Audiotekoje kaip tik liepos 6-tą pasirodė Pauliaus Kovo audioknyga apie himno tradiciją pradėjusios jachtos Ambersail kelionę.

Apie ją jau pasakojo Jurga, o šiandien — mano laiškas apie romaną nukelsiantį į Černovo kaimą Černobylio zonoje. Kaimą į kurį įvairiausių motyvų vedami sugrįžta buvę vietiniai gyventojai:

„PASKUTINĖ BABOS DUNJOS MEILĖ“, Alinos Bronsky audioknyga

Tai pasakojimas apie babą Dunją iš mirties zonos, kuriame yra ir humoro, ir tragedijos, ir triumfo, ir idiliškos kasdienybės. Nepaisydama valdžios draudimų, baba Dunja ir keletas kitų keistuolių grįžta į gimtąjį, radioaktyvia spinduliuote užterštą, kaimą. Ten kur paukščiai gieda garsiau, klęsti kolorado vabalai, o laikas tarsi sustojęs.

Audioknygos pradžioje pajusi šią ramios kasdienybės tėkmę, kai atrodo, kad niekas nevyksta, o klausydamasis tik po truputį susipažįsti su pasakoja, jos buvusio ir dabartinio gyvenimo istorija.

Tokioje rutinoje sukasi ir Černovo gyventojai, tačiau vieną dieną pasirodo atvykėliai, kurie sugriauna įprastą kaimo gyvenimą ir priverčia bendruomenę susivienyti.

Įvykių neatskleisiu, bet antroje knygos pusėje, veiksmas įgauna pagreitį ir pradės patikti mėgstantiems aštresnius posūkius.

Geriau truputį papasakosiu apie autorę ir audioknygos balso istoriją.

Apie autorę ir apie babos Dunjos balsą

Autorė Alina Bronsky – rusų kilmės vokiečių rašytoja, gimusi prie Uralo kalnų, vėliau augusi Vokietijoje, šiuo metu kurianti Berlyne. Bronsky – jos kūrybinis slapyvardis. Autorės debiutinis romanas „Šukparkis“ Vokietijoje tapo bestseleriu, pagal jį sukurtas filmas. O romanas „Paskutinė Babos Dunjos meilė“ – 2015-ais metais buvo nominuotas Vokietijos Metų knygos premijai.

Perskaičiusi šią knygą labai norėjau jos audioversijos, nes mintyse jau girdėjau kaip galėtų skambėti baba Dunja, tik …. dar turėjau suprasti kieno tas balsas.

Išgirdusi aktorę Larisą Kalpokaitę Juozo Gaižausko knygos „Dievas su šlepetėmis“ pristatyme – supratau. Va, kur mano baba Dunja!

Kai aktorė atvažiavo iš savo sodybos į mūsų studiją ir pradėjo skaityti vieną iš epizodų – neištvėriau ir sutrukdžiau – „jūs taaaip gerai, taip tikroviškai skaitot“. Larisa atsakė – „tai, kad čia apie mane rašo…“. Jei paklausysi nemokamos ištraukos, manau tikrai suprasi apie ką aš.

Kam rekomenduočiau

Tiesą pasakius — nežinau. Negaliu juk sakyti — visiems!

O trumpoje audioknygoje daug ir tiesiogiai suprantamų temų, ir užslėptų klodų. Man tai puiki moters portreto knyga, kažkam gal įdomiausi bus gyvenimo radioaktyvioje zonoje momentai arba netikėtai pasisukęs siužetas į kaimą atvykus naujiems gyventojams.

O gal tai pasakojimas apie rojaus idėją, kurį Černovo gyventojai rado savo kasdienybėje, arba apie homo sovieticus, kurie tapo savotiškais tremtiniais savo šalyje taip ir nesuradę sau vietos pasikeitusiame gyvenime?

Ar dar pameni, nuo ko pradėjau — nuo paralelių su audioknyga „Gyvenimas audroje“.

Tai ką gi baba Dunja bei jos kaimynai iš Černobylio zonos turi bendro su aplink pasaulį plaukiančios jachtos komanda?

Ir Černovo kaimo gyventojams, ir „Ambersail“ komandai tenka susiburti vienam tikslui. Ir vieniems, ir kitiems tekę ragauti tos pačios sovietinės santvarkos ir — surasti savo vietą jai griuvus.  Tik Černove buriasi tos vietos neradę ir kuriantys gyvenimą savo mažoje visatoje, o komanda subūrusi himno giedojimui visus pasaulio lietuvius padeda visiems mums dar labiau didžiuotis savo šalimi, savo šeima ar kaimynu ir susikibus rankomis pajusti didelę savos tautos jėgą.

Trumpai apie audioknygą:

Autorius: Alina Bronsky
Pavadinimas: „Paskutinė Babos Dunjos meilė“
Skaito: Larisa Kalpokaitė
Trukmė: 4 val. 03 min.
Ištrauka: 30 min.

Malonaus klausymo!

Inga


Apie Autorių

Inga Vilimė

Audioknygas jaukinausi ilgai (iki šiol tai darau), o pradėjau nuo savanoriško jų garsinimo Lietuvos aklųjų bibliotekoje. Knygas dažniausiai skaitau, o audioknygos puikiai papildo kasdienes keliones automobiliu, pasivaikščiojimus ir buities darbus namuose.


Pasidalink: