Šaltą (2012-tųjų) balandžio rytą mėgavausi garuojančia arbata, kuomet viena mintis mane tiesiog apsėdo:
Kaip gerai būtų, jei galėčiau savo telefonu susirasti, atsisiųsti ir pasiklausyti lietuviškų audio knygų…
Mintys pradėjo žaibiškai ristis pirmyn: svarsčiau, kokių audio knygų norėčiau klausyti, kokias norėtų išgirsti kiti, kaip jos turėtų būti įgarsintos, kokie aktoriai galėtų garsinti audio knygas, kur reikės jas garsinti, kaip būtų galima kuo paprasčiau jas išsirinkti, išsibandyti, atsisiųsti, perklausyti…
Po kelių minučių apie tai jau diskutavome su šeima. Buvo akivaizdu, kad noriu tai įgyvendinti, aš tiesiog svaigau! „Dar niekas to neįgyvendino! Kodėl? Juk idėja tokia nereali!“
Audio knygų anglų kalba savo telefonu klausiau jau kelerius metus, o knygas pamėgau dar mokykloje (ir nuo to laiko niekada nesudvejojau jų svarba mano gyvenime), bet patirties šiam užmojui įgyvendinti gal šiek tiek ir stokojau. Štai kaip atrodytų mano CV šiai pozicijai:
- Patirtis leidyboje: 0 valandų.
- Patirtis versle: 0 valandų.
- Patirtis kuriant mobilias programėles: 0 valandų.
Žinote, kokia buvo mano žmonos reakcija? Ji buvo daugmaž tokia: „Tai aišku, super, būtinai daryk, čia tikrai super idėja, tau tikrai pavyks!“
Maža to, po kelių valandų karštų diskusijų apie tai kaip čia viskas bus, ji pasiėmė fotoparatą (o gal savo telefoną..), nufotkino mane ir pasakė: „po kelių metų, kai audio knygos taps kasdienybe, ši nuotrauka mums primins, kaip viskas prasidėjo, kai dar nebuvo nieko…“
Ir štai, praėjus dviems metams, su jau suburta nedidele komanda įgarsinome kelias audio knygas ir paleidome mobilią audio knygų platformą audioteka.lt.
Nors prieš dvejus metus visiškai neturėjau patirties leidyboje, šeimos palaikymas padėjo man nenuleisti rankų ir įnirtingai ieškoti žmonių, kurie man padėtų šią sritį perprasti. Per tuos dvejus metus sutikau eilę nuostabių žmonių: leidyklų vadovų, vadybininkų, knygų redaktorių, rašytojų, vertėjų, kurie kantriai ir labai noriai mokė mane visų leidybos paslapčių.
Nors prieš dvejus metus apie knygų garsinimą nieko neišmaniau, knygų pagalba šią sritį perkandau. Vėliau žinias gilinau dirbdamas komandoje su šios srities specialistais – aktoriais, režisieriais bei garso inžinieriais.
Nors prieš dvejus metus visiškai neturėjau jokios patirties versle, ją įgyju veikdamas. Be to, savo patirtimi mielai dalinasi visi verslininkai bei aukščiausio lygio vadovai, kuriuos sutinku savo kelyje. O spragas užpildau skaitydamas (ir klausydamas) knygas apie verslą.
Manau, gyvenime man labai pasisekė, kadangi nuo mažumės mane supantys žmonės, kad ir ko besiimčiau, mane palaikydavo. Sėkmė mane lydi iki šiol: mano žmona yra pati didžiausia palaikymo komanda, kokią įmanoma suburti. Net ir tuomet, kai būdamas duomenų bazių specialistu užsigeidžiau Lietuvoje „pasėti“ audio knygų išmaniajame telefone idėją, ji mane palaikė visa savo esybe, o tai suteikė papildomos energijos visu greičiu judėti pirmyn.
Tokia tad trumpa mano istorija, įžanga į penkioliktąjį pokytį. Štai ką apie palaikymo komandą sako Leo:
Norėčiau nuo savęs dar štai ką pridurti: burdamas palaikymo komandą, būk budrus – į ją įsileisk tik tuos, kurie tave nuoširdžiai palaikys ir galbūt net prisijungs prie tavęs. Laikykis kuo atokiau nuo tų, kurie visais įmanomais būdais tave atkalbinės nuo bet kokio progreso. Mažų mažiausiai, tiesiog jiems nieko apie tai nepasakok.
Man be artimųjų palaikymo kažką keisti gyvenime yra labai sunku, bet tiems, kurie, žinau, destruktyviai kritikuos ir atkalbinės mane, remdamiesi savo patirtimi (kuri, dažniausiai, neturi nieko bendro su manimi), apie tai tiesiog nieko nepasakoju, kol šie pokyčiai neatneša aiškių rezultatų (o tai dažnai gali užtrukti kelias savaites, kartais – ištisus metus).
P.S. Jei šiame puslapyje atsidūrėte atsitiktinai, daugiau apie audio projektą „52 Pokyčiai“ galite sužinoti čia.