Sąmoningas valgymas

Valgymas, daugumai mūsų, yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Na, jei ir ne didžiausias, tai tas, kurį patiriame visi (beveik visi) – kasdien valgome du-tris kartus.

Bet ne paslaptis, kad dažnai valgymas yra ir blogos savijautos priežastis.

Pasak šiuolaikinių psichologų, viena pagrindinių persivalgymo (kartu ir antsvorio) priežasčių, yra emocinis valgymas. Persivalgius mūsų kūnas atsipalaiduoja, taip patiriame malonumą, taigi, persivalgymas tampa „puikia priemone“ kovojant su stresu, nuoboduliu, pykčiu, liūdesiu ar vienatve.

Žinoma, iš tiesų taip mes tik apgauname save, nes skrandžiui atlikus savo darbą, kūnas vėl įsitempia, o taip grįžta ir visos emocijos. Taigi, persivalgydami mes tik laikinai užgožiame simptomus, tačiau tikrosios problemos tokiu būdu neišsprendžiame.

Vienas iš būdų grįžti prie natūralaus valgymo įpročio yra intuityvus valgymas. Jau ir Lietuvoje turime intuityvaus valgymo specialistę (ir netgi knygą šia tema). O vienas pagrindinių intuityvaus valgymo principų yra savo kūno pojūčių stebėjimas, kitaip tariant – sąmoningas valgymas.

Sąmoningas valgymas apjungia du labai svarbius elementus:

a) sąmoningumo praktiką – t.y. mokymąsi gyventi čia ir dabar, patirti ir išgyventi tai, kas vyksta, o ne įvyko praeityje ar dar įvyks.
b) sveiko valgymo praktiką – sąmoningas valgymas, tai puiki „apsauga“ nuo persivalgymo, kuris dažnai tampa nauja streso priežastimi.

Tikriausiai jau pastebėjote, kur lenkiu. Persivalgymas ir iš jo kylantis fizinis atsipalaidavimas yra tarsi užburtas ratas – valgome norėdami pašalinti stresą, persivalgome, dėl to patiriame papildomą stresą ir vėl kartojame karuselę.

Išsivaduoti iš šio rato gali padėti šeštasis pokytis.

Paklausykime, kaip Leo Babauta siūlo mokytis valgyti sąmoningai. Pristatau Jums šeštąjį pokytį, šeštąjį iššūkį – „Sąmoningas valgymas“.

 

P.S. Jei šiame puslapyje atsidūrėte atsitiktinai, daugiau apie audio projektą „52 Pokyčiai“ galite sužinoti čia.