audioknyga apie mindfulness su tėvystės prieskoniu

Ar teko girdėti apie „Mindfulness“? Lietuviškai tai dar vadinama dėmesingu įsisąmoninimu, įsisąmonintu dėmesingumu, tiesiog įsisąmoninimu, sąmoningumu ar dėmesingumu.

Tai praktika, kurios tikslas — grąžinti mūsų dėmesį į šią akimirką ir patirti ją be vertinimų.

Man atrodo, kad šiais laikais tai ir vienas sunkiausiai iš(si)ugdomų, bet tuo pačiu ir vienas svarbiausių įgūdžių, nes šiandien yra TAIP lengva plaukti pasroviui, tiesiog reaguoti į išorės dirgiklius, pasiduoti socialinių medijų ir aplinkos įtakai. Rezultate — esam nuolat suirzę ir patiriame vis daugiau streso. O jei dar auginame vaikus…

Apie tai ir pasikalbėkim.

Šiandien Audiotekoje pasirodė (labiausiai) tėvams skirta audioknyga, kuri padės bent jau išsibandyti dėmesingo įsisąmoninimo pratimus. O jei patiks — galbūt jas paversti kasdiene praktika.

DĖMESINGA TĖVYSTĖ
Kaip auginant vaikus užaugti pačiam

Kuo man patinka „Mindfulness“, tai kad — nors jo ištakos slypi budizme, iš esmės „Mindfulness“ tinka visiems, nepriklausomai nuo religinių įsitikinimų, nes pačios praktikos yra pagrįstos šiuolaikinio neuromokslo tyrimais ir (taip pat ir šioje knygoje) pateikiamos be religinio konteksto.

Štai penki pagrindiniai sąmoningo įsisąmoninimo įgūdžiai:

 1. Stebėjimas,
 2. Tikrovės atvaizdavimas jos neiškraipant,
 3. Impulsyvios ar automatinės reakcijos atsisakymas,
 4. Nevertinantis vidinių patirčių priėmimas,
 5. Sąmoningas veikimas.

Kalbėdama apie šiuos įgūdžius autorė „patalpina“ mus į visiems tėvams gerai pažįstamas kasdienes situacijas, tad suprasti, ką visa tai reiškia praktiškai, yra kur kas paprasčiau.

Pačią „Mindfulness“ ugdymo programą, sukurtą dėmesingo įsisąmoninimo pradininkų, sudaro 8 dalys, tad ir ši knyga turi labai aiškią aštuonių dalių struktūrą. Bet jos pateikiamos ne taip sausai, kaip gali pasirodyti iš šio naujienlaiškio — knygoje išgirsi daugybę tėvų pasidalinimų ir istorijų iš autorės kasdienio gyvenimo bei jos kaip psichiatrės praktikos.

Štai šios 8 dalys:

 1. Naujoko žvilgsnis — vietoj išankstinių nuostatų ir autopiloto,
 2. Dėmesys tiesioginiam patyrimui — vietoj vertinimo ir interpretavimo,
 3. Buvimas dabarties momente, savo kūno įsisąmoninimas — vietoj malonumų siekimo ir skausmo vengimo,
 4. Sąmoningas atsakas — vietoj automatinio reagavimo,
 5. Išbuvimas su sunkumais — vietoj jų vengimo,
 6. Santykių puoselėjimas — vietoj santykių aiškinimosi,
 7. Atjauta sau — vietoj savigraužos,
 8. Bendrystė ir autonomija — vietoj prievartos ir kontroliavimo.

Klausyti šios knygos man nebuvo lengva. Ne visada norėjosi sustoti ir padaryti autorės siūlomus pratimus. Kartais tiesiog buvo per daug streso, kad ryžčiausi bent pabandyti pakeisti savo būseną (kas, beabejo, ironiška, nes dėmesingo įsisąmoninimo metodika yra skirta stresui mažinti).

Tačiau knyga tikrai vertinga ir dar ne kartą grįšių prie šių pratimų taikymo savo kasdienybėje — dabar kaip tik turiu puikią terpę visa tai išbandyti praktiškai.

Apie autorę

Gabrielė Germanavičienė yra keturių vaikų mama, jau daugiau nei dvidešimt metų gyvenanti su motinystės džiaugsmais ir iššūkiais, o taip pat — gydytoja psichiatrė, kasdien susidurianti su žmonėmis, išgyvenančiais sunkumus, apie kuriuos ir rašo šioje knygoje.

Kviečiu pasiklausyti Audiotekoje 20 minučių nemokamą ištrauką.

O jei esi Audioteka Club prenumeratorius — klausyti šios knygos nemokamai.

Trumpai apie audioknygą:

Autorius: Gabrielė Germanavičienė
Pavadinimas: „DĖMESINGA TĖVYSTĖ: kaip auginant vaikus užaugti pačiam“
Skaito: Jurga Šeduikytė
Trukmė: 6 val. 34 min.
Ištrauka: 20 min.

Linkėjimai,


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: