Patogūs mitai ir tiesa, kurios nepasivarginom sužinoti

Įdomu, ką tu prisimeni apie Darių ir Girėną? O jų tragiškai pasibaigusį „Lituanicos“ skrydį per Atlantą? Kodėl jiems statomi paminklai, jų vardais vadinamos gatvės, kodėl jie palaidoti kartu, Lietuvoje, nors nebuvo nei šeimos nariai, nei Lietuvos piliečiai?

Ryškiai pamenu, kai būdamas 5-6 metų per televizorių pamačiau filmą „Skrydis per Atlantą“, po kurio ilgam įsirėžė: Darius ir Girėnas buvo patriotai, norėję sugrįžti į tėvynę, tačiau prie pat pat tikslo juos pašovė vokiečiai.

Tada to nežinojau, bet, kaip paaiškėjo visai neseniai – viskas buvo ne visai taip. Tiesiog tuo metu buvo patogu sukurti ir išpopuliarinti būtent tokią istorijos versiją (čia gali trumpai su ja susipažinti), nors pats įvykis taip ir nebuvo išsamiai tirtas.

Tikroji tiesa – ne mažiau įdomi (nebūčiau pagalvojęs, kad jau tada lakūnai pasinaudojo sutelktiniu finansavimu), gal tik kiek mažiau heroiška. Apie ją – naujausioje audioknygoje:

LITUANICA. NEMATOMA PUSĖ
—Gražina K. Sviderskytė— 

Nežinau ar pameni, bet Gražina Kristina Sviderskytė – buvusi LTV Naujienų direkcijos reporterė, užsienio informacijos redaktorė, VU Žurnalistikos instituto CNN studentų biuro dėstytoja, LNK žinių vedėja ir korespondentė, CNN World Report programos reporterė, televizijos dokumentikos projektų autorė ir vadovė, gavusi visus aukščiausius apdovanojimus Lietuvoje savo profesinėje srityje.

Lituanicos skrydžio tyrimui ir šios knygos rašymui ji paskyrė 7 savo gyvenimo metus. O taip pat nepagailėjo laiko atskristi per Atlantą – nuo Kanados iki Lietuvos – vien tam, kad įgarsintų šią knygą.

Siūlėm rinktis kitą atlikėją, bet autorė buvo visiškai teisi – tikrai niekas to nebūtų galėjęs padaryti geriau nei ji pati. Užteks ir nemokamos ištraukos įsitikinti kaip įtaigiai ir įtraukiančiai skamba jos skaitoma istorija.

Beje, kaip ir galima buvo tikėtis, knyga nebuvo priimta lengvai. Nebuvo, nes mums reikia šių mitų, mes norime jais tikėti, nes jie ir mus įkvepia saviems žygiams.

Autorei lankantis Vilniuje, nepraleidau progos pasikviesti ją į tinklalaidę „Pradėk iš Naujo“ pasikalbėti:

  • Apie tikrosios nepriklausomos žurnalistikos Lietuvoje užgimimą,
  • Post-tiesos epochą ir sunykusius riboženklius,
  • Viešumą, idėjų svarba, socialines medijas,
  • Emigraciją į Kanadą, akademinę karjerą,
  • Ir, žinoma, „Lituanicą“.

Kviečiu pokalbį su Gražina pažiūrėti čia

Jame išsamiau pasikalbėjome ir apie knygą „Lituanica. Nematoma pusė“. Nors šis tyrimas buvo Gražinos doktorantūros baigiamasis darbas, knygos klausyti bus tikrai lengva, o kur dar nuostabus, šilkinis autorės balsas.. 😊

25 minučių trukmės ištrauką rasi čia

Trumpai apie audioknygą

Autorė: Gražina Kristina Sviderskytė
Pavadinimas: „LITUANICA. Nematoma pusė“
Skaito: autorė
Trukmė: 14 val. 59 min.
Ištrauka: 40 min.

Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: