Čiksentmihalio audioknyga „Srautas“ – tūkstantmečio atradimas!

„Srautas? Optimalūs išgyvenimai? Čiksentmihalis? Whaaat?“ Tokia buvo mano pirma reakcija pamačius Čiksentmihalio audioknygos „Srautas. Optimalių išgyvenimų psichologija“ viršelį. Po pirmų penkių minučių klausymo pasidarė įdomu. O nuo antros valandos – visiškai įtraukė. Dabar, perklausęs ją jau antrą kartą su dar didesniu atidumu, drąsiai sakau – nepaisant to, kad knygos vertimas yra toli gražu netobulas, audioknyga „Srautas“ – geriausia, ką iki šiol teko girdėti ar skaityti apie laimę ir galimybę patirti jos dar daugiau (be jokių cheminių ar biologinių papildų).

Jeigu žodis srautas ir tau nieko nesako, pabandykim kitaip. Kur kas dažniau angliškas terminas „Flow“ lietuviškai verčiamas kaip „Tėkmė“. Spėju, kad apie tai tikrai esi girdėjęs ne kartą. Vis dėlto kad jau tikrai prisimintum, parodysiu grafiką, kuris labai gražiai iliustruoja kas yra ta srauto būsena ir kada ji pasireiškia:

Čiksentmihalio Srauto modelis

Kai galų gale supratau apie ką čia, pamaniau, kad daug naudos iš audioknygos visgi greičiausiai negausiu. Viskas kaip ir aišku – išsikeli sau pakankamai didelį tikslą (iššūkį) toje srityje, kurioje turi daug gabumų ir… Srautas.

Bet jau po pirmos audioknygos valandos supratau: šitas grafikas – tai tik įvadas į gausybę srauto teoriją supančių atradimų, kuriuos per 20+ metų padarė Čiksentmihalis. Vien suprasti kaip veikia srautas ir tiesiog siekti gebėjimus atitinkančių iššūkių neužtenka. Anaiptol.

Tai netgi gali būti pavojinga.

Pavyzdžiui, žaidimas kompiuteriu iš šalies gali atrodyti nekaltas užsiėmimas. Tačiau jis leidžia nuolat ir labai lengvai patirti srautą (geriausi kompiuteriniai žaidimai naudoja srauto teorijos principus) – tobulėjant žaidėjo įgūdžiams, didėja iššūkių lygis, todėl žaisti nenusibosta tol, kol žaidimas nepasidaro pernelyg paprastas, arba pernelyg sudėtingas.

O jei žaidimas yra sukaltas išties gerai, ir žmogus neturi kitos veiklos, kurioje galėtų nesunkiai patirti srauto būseną, tuomet gali išsivystyti liguista priklausomybė.

Atsikratyti šios priklausomybės ne visada lengva, nes žaisdamas žaidimą žmogus patiria patį didžiausią pasitenkinimą: visiško susiliejimo su kiber erdve jausmą. Ir jam gali atrodyti, kad žaidimas kompiuteriu yra vienintelis būdas tai patirti (nes tai vienintelis jo išmoktas būdas).

Įdomu ir tai, kad panašūs pavojai tyko ne tik kompiuterinių žaidimų mėgėjų, bet ir sportininkų, muzikantų, alpinistų ir atstovų kitų veiklų, kurios yra ne tik puikus srauto, bet ir pajamų šaltinis. Autorius tam knygoje skiria daug dėmesio ir tai buvo būtent tas lūžio taškas audioknygoje, nuo kurio viskas pasidarė ypač įdomu.

Na bet negadinsiu malonumo viską atrasti tau pačiam. Tik pabaigai noriu dar paminėti keletą temų, kurias autorius plačiai nagrinėja šioje audioknygoje:

  • Kaip veikia sąmonė ir kaip ji valdoma
  • Kas yra psichinė energija ir kaip svarbu ją naudoti tikslingai
  • Kokios sąlygos turi būti patenkintos norint patirti Srautą
  • Sensorinių bei protinių gebėjimų vystymo nauda
  • Kaip darbą paversti srautą generuojančia veikla
  • Kaip santykius su tėvais, sutuoktiniu, vaikais ir draugais padaryti malonesnius
  • Kaip žmonės geba džiaugtis gyvenimu nepaisant juos ištikusių nelaimių
  • Kaip sujungti visus išgyvenimus į prasmingą modelį

Taigi, ši audioknyga su trenksmu kyla į mano lietuviškų audioknygų Top 10 viršūnę. Ačiū Tobulėjimo projektams už šį puikų leidinį. Jei įdomu, susipažinti iš arčiau su šia audioknyga gali Audioteka.lt svetainėje štai čia ar naudodamas Audioteka LT appsus.

Laukiantiems popierinės knygos galiu iškart pranešti, kad ji geriausiu atveju pasirodys šią vasarą (informacijos šaltinis tikrai patikimas). Jei neturi tiek kantrybės, išbandyk audioknygą. Pažadu, neskaudės. 😉 Tiesą sakant, pabandyti gali tiesiog štai čia (nors klausyti iš kompiuterio labai nerekomenduoju – jame per daug visokių trukdžių, tad susikaupti gali būti tikrai sunku; geriau sėsk ant dviračio ar eik su ausinuku pasivaikščioti į parką)

Jeigu vis dar nežinai ar ši audioknyga galėtų būti naudinga tau, gal šios indikacijos padės apsispręsti:

  • Dažnai nežinai ką norėtum veikti gyvenime
  • Nuolat jauti stresą ar nerimą
  • Tavo pasiekimai tavęs nedžiugina
  • Nesijauti laimingas ir tau tai nepatinka
  • Gyvenimas kartais apskritai atrodo beprasmis
  • Kasdienis darbas juodai užknisa
  • Dažnai trūksta motyvacijos veikti (o motyvacinių seminarų poveikis – trumpalaikis)

Nemokamą skyrių atsisiųsti gali čia: Mihaly Csikszentmihalyi audioknyga „Srautas. Optimalių išgyvenimų psichologija“.

P.S. Visiems kas nemėgsta „Paslapties“ ir panašių pozityvaus mąstymo leidinių iškart pranešu: „Srautas“ – ne pozytyvaus mąstymo knyga ir ne 100 patarimų kaip būti laimingu. Knyga remiasi moksliniais tyrimais ir prieš perkant labai rekomenduoju iš pradžių pasiklausyti ištraukos, kad įsitikinti, jog knygos stilius jums yra įkandamas.


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: