Kaip neatidėlioti darbų – kartą ir visiems laikams

Nori gyventi sveikiau, bet seni įpročiai vis „ima viršų“… Norėtum darbe būti produktyvesnis, bet kartais taip trūksta motyvacijos… O Naujamečiai pažadai – ar pavyko įgyvendinti bent vieną jų šiais metais? Na…

Tai visiems labai gerai pažįstama kasdienybė, kurią, pasirodo, įmanoma (gan) nesunkiai pakeisti.

Kiek aš esu bandęs įgyvendinti kokius nors pokyčius anksčiau (sveikiau maitintis, rytais mankštintis, rašyti dienoraštį, medituoti ar pan.), neprabėgus nei dviems savaitėms, grįždavau prie senojo savo elgesio modelio. Bet audioknyga „Trigeriai“ buvo visiškas „game changeris“.

Čia noriu pasidalinti pagrindinėmis idėjomis iš šios audioknygos, kurioje vadovų konsultantas Marshall Goldsmith rašo apie tai, kokios nematomos jėgos veikia mus ir kaip jos trukdo mums įgyvendinti ilgalaikius pokyčius. Smagu, kad autorius pateikia ne tik tai pagrindžiančius mokslinius tyrimus, bet ir galybę pavyzdžių iš savo asmeninio ir savo klientų gyvenimo.

Pradėkim.

Kas yra Trigeris?

Trigeris – tai bet koks stimulas, pakeičiantis tavo mintis ar veiksmus. Kai nemiegi, kiekvieną minutę susiduri su žmonėmis, įvykiais ir aplinkybėmis, kurios gali nulemti tavo pokyčius. Pavyzdžiui, pamatęs sultingo mėsainio reklamą, staiga užsigeidi to mėsainio, nepaisant to, kad tuo pat metu nori laikytis savo dietos.

Įvaldęs trigerius, gali išmokti priimti geresnius, racionalesnius sprendimus. Tiesiog turi perprasti, kaip tai daroma.

Trigeriai stabdo mūsų pokyčius mums to nė nesuvokiant

Įsivaizduok: graži vasaros diena, saulė maloniai šildo kūną, pučia lengvas gaivus vėjelis. Tai – pirma tavo naujos dietos diena. Mėgaujiesi nuostabiu oru parke, kaip ir visi kiti. Tiek, kad kiti mėgaujasi kiek labiau nei tu – jie įsisiurbę į gardžiai atrodančius ledus vaflių kūgeliuose. Pagundai atsispirti neįmanoma. „Ir aš vieno norėčiau! Savo dietą pradėsiu ryt“, pagalvoji.

Ledai buvo trigeris, neleidęs tau pradėti savo dietos. Jų gali būti įvairiausių formų: žmonės, įvykiai ar kitos aplinkybės. Net lietaus garsas gali būti trigeris, sukeliantis tam tikrus prisiminimus.

Jų poveikis taip pat gali būti labai įvairus – jie gali veikti mus tiesiogiai ir netiesiogiai, gali būti inicijuoti mūsų pačių ar aplinkos, veikti sąmoningai ir nesąmoningai, planuotai ir netikėtai, trigeriai gali mus skatinti imtis tam tikrų veiksmų, ar kaip tik skatinti veiksmų nesiimti, jie gali būti produktyvūs ir ne.

Tiesioginis trigeris gali būti laimingas kūdikis, priverčiantis ir mus nusišypsoti. Netiesioginis – šeimos nuotrauka, grąžinusi į senus laikus ir galiausiai paskatinusi paskambinti sesei. Gerai, kai trigeriai paskatina teigiamus poelgius, tačiau kur kas dažniau jie mus stabdo – trukdo įgyvendinti trokštamus pokyčius.

Kodėl? Nes dažniausiai mes nė nepastebime, kad esame veikiami trigerių.

Dažnai mus stabdo įsitikinimų trigeriai, tačiau taip pat dažnai jie kyla ir iš mūsų aplinkos

Nors to paprastai nepripažįstame, bet mes tampame be galo talentingi, kuomet reikia atrasti pasiteisinimą, kodėl neįgyvendiname pokyčių – net ir tuomet, kai pokytis mums yra akivaizdžiai naudingas. Kodėl? Dėl įsitikinimų trigerių.

Įsitikinimų trigeriai – tai įsitikinimai, kuriuos susikuriame tam, kad pateisintume pasipriešinimą. Vienas toks dažnas įsitikinimas, tai, kad jau turime pakankamai išminties, kad galėtume objektyviai įvertinti savo elgesį. Toks įsitikinimų trigeris gali leisti mums naiviai manyti, kad pasikeisti galime bet kada ir taip pateisinti, kodėl kol kas nesikeičiame.

Tačiau tiesa ta, kad vertindami savo galimybes mes dažnai smarkiai apsirinkame, už bet kokį pasisekimą nuopelnus prisiimame sau, o dėl nesėkmių nuolat kaltiname kitus.

Tą puikiai iliustravo studija atlikta su 80,000 profesionalų grupe, kurioje kiekvienas buvo paprašytas įvertinti savo darbo efektyvumą. 70 procentų buvo įsitikine, kad jie priklauso 10% geriausių grupei. 82 procentai manė esą tarp 20% geriausių. Ir net 98.5% manė esą tarp 50% geriausių. Tačiau, suprantama, ne visi gali būti geriausi.

Tai ką daryti?

Venk impulsyvaus elgesio grįžtamojo ryšio pagalba

Jei trigeriai trukdo mums įgyvendinti teigiamus pokyčius, sprendimas labai paprastas: reikia atpažinti mus veikiančius trigerius. Tačiau tai lengviau pasakyti nei padaryti. Dažnai mes net nežinome, kad esame veikiami trigerių. Tai kaip galime padidinti savo pastabumą?

Vienas būdas identifikuoti trigerius yra pasinaudoti grįžtamuoju ryšiu. Pabandyk atlikti paprastą pratimą: pasirink elgesio pokytį, kurį vis dar bandai įgyvendinti – galbūt rytine mankštą? Toliau, išvardink žmones ir situacijas, kurios įtakoja tai, ar tau pavyksta siekti savo tikslo. Galbūt noras pasitikrinti el. paštą kiša tau koją?

Tuomet atrask trigerius, kurie tave motyvuoja. Atsimink: idealiu atveju, trigeriai turėtų būti dalykai, kurių tau ir norisi, ir reikia, tokie kaip pagyrimai ar pinigai. Tuo tarpu el. pašto tikrinimas yra kažkas ko tau norisi, bet iš tiesų tau to nereikia.

Trigerių identifikavimas padeda juos sujungti su elgesiu. Ir taip atpažindamas malonumus, kurie „trukdo“ tau rytais mankštintis (kaip el. pašto tikrinimas), gali išsiaiškinti, kad galbūt rytas tau nėra pats geriausias metas mankštintis. Galbūt mankštintis vakarais kartu su draugu (kuris tuo pačiu tave ir pagirtų) būtų kur kas geriau?

Čia dar keletas temų, kurias autorius išsamiai aptaria audioknygoje:

  • Net 14 įsitikinimų trigerių, kurie dažniausiai kiša mums koją,
  • kokie pavojai dažniausiai slypi mūsų aplinkoje ir kaip su tuo susidoroti,
  • kaip pasinaudoti aktyviais klausimais siekiant įgyvendinti pokyčius,
  • kodėl struktūra ir rutina padeda išlaikyti discipliną (ir kas yra ego išsekimas)
  • kaip veikia atsakomosios reakcijos ciklas ir kaip jį pažaboti siekiant susikurti ilgalaikį elgesio modelį

Smagiausias dalykas, aišku, kad audioknygos galėjau klausyti visiškai neskirdamas tam papildomo laiko – su knyga ir važinėjau po Vilnių, ir bėgiojau Vingio parke ir, tiesą sakant, porą kartų snūstelėjau įsijungęs Audioteka programėlėj miego režimą 😉

Audioknygą „Trigeriai“ rasi čia – tikiu, kad tai bus be galo įdomus atradimas ir padės įgyvendinti ne vieną pokytį:

 

GAUK 20% NUOLAIDĄ AUDIOKNYGAI
Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: