Audioknygą atradau prieš daugiau nei aštuonis metus, šį žodį naudoju taip pat įprastai, kaip ir žodžius „knyga“, „dviratis“ ar „fortepijonas“, tačiau vis dar sutinku žmonių, kurie nustemba jį išgirdę, sakosi niekad negirdėję audioknygos ir dažnas prisipažįsta, kad nelabai ir žino, kas ta audio ar garsinė knyga yra.

Tai kas ta Audioknyga?

Audio arba Garsinė knyga – tai įskaitytos knygos garso įrašas. Paprastai audioknyga įskaitoma profesionalių aktorių, monotoniškai ar išraiškingai, kartais vadovaujant režisieriui. Dauguma knygų gali būti pateikiamos audio formatu, tačiau yra ir išimčių, t.y. knygos, kuriose reikšminga dalis informacijos pateikiama iliustracijomis ar kita vaizdine medžiaga.

Bet geriau vieną kartą išgirsti, nei dešimt kartų perskaityti. Štai čia galite pasiklausyti keleto geriausiomis pripažintų lietuviškų audioknygų:

Kaip matote, audioknygų būna visokių – jaunimui ir suaugusiems, grožinių ir mokomųjų, įgarsintų vien tik balsu ir su garso efektais.

Audioknygos trukmė

200 puslapių knyga paprastai įskaitoma 5-7 valandų trukmės audioknygoje. Vilnius-Klaipėda-Vilnius ir 200 psl. knyga “suvalgyta”, net jei tu prie vairo.

Taigi, audio formatu knyga “skaitosi” daugiau mažiau 30 psl. per valandą greičiu, nors iš tiesų audioknygos trukmė labai priklauso nuo tokių faktorių, kaip skaitymo tempas, žodžių kiekis puslapyje ir pan. Be to, kai kurie klausymosi įrankiai leidžia pagreitinti ar prilėtinti skaitymo tempą – pagreitintą knygą galima klausyti net 50-60 psl. per valandą greičiu.

Kaip ir paprastų knygų, audioknygų būna įvairiausios trukmės- teko klausyti ir 1 valandos audioknygutės, ir 20 valandų trukmės giga audioknygos.

O kur gauti Lietuviškų Audioknygų?

Jeigu norite audioknygą ir įsigyti, ir pradėti klausyti čia ir dabar, tai galite padaryti tik per Audioteką. Paslauga labai patogi, kadangi užsakymą galite atlikti per svetainę ar išmanųjį telefoną, o ir knygos klausytis galima nedelsiant: per svetainę galima atsisiųsti mp3 failus, o išmaniuoju telefonu galimą klausyti per pačią „Audioteka LT“ programėlę.

audioknygų biblioteka tavo kišenėje

Be jau paminėtų, mano akimis didžiausias Audiotekos privalumas yra tas, kad prieš pirkdami bet kurią audioknygą, visą pirmąjį skyrių (o dažnai ir dar daugiau) galite atsisiųsti nemokamai ir pasiklausyti, ar Jums patinka skaitovo balsas, ar atrodo įdomi pati knyga, ar patogūs įrankiai audioknygai klausyti.

Vis dėlto, jeigu turite daug laiko ir žinote kaip persikelti audioknygas iš CD į Jums patogią laikmeną, tuomet audioknygų taip pat galite ieškoti ir knygynuose, ar užsisakyti internetu iš internetinių knygynų:

O kaip visos tos internete nemokamai platinamos lietuviškos audioknygos?

Jei trumpai ir iš esmės – tai vogtos knygos ir kiekvienas kopijos atsisiuntimas yra dar viena vagystė arba dar kitaip vadinamas piratavimas. Jų siuntimąsi aš prilyginčiau popierinės knygos “pasiėmimui” iš knygyno nesusimokėjus. Vienintelis skirtumas tas, kad nepyptelės apsauga prie „išėjimo“, nes nei „čipo“, nei išėjimo nėra, o ir bėgti nereikės, nes nėra kam tavęs vytis.

Ar pasiimtum knygą iš knygyno už ją nesumokėjęs, jei knygyne nebūtų nei apsaugos, nei filmavimo kamerų, nei kitų žmonių?

Kodėl niekur negaliu tų pačių audioknygų nusipirkti? Lietuvos aklųjų biblioteka yra dar vienas garsinių knygų leidėjas, tačiau jos leidiniai skirti regos negalią ar skaitymo sutrikimus (pvz. disleksiją) turintiems bibliotekos skaitytojams ir negali būti parduodami ar kitaip platinami. LR Autorių ir gretutinių teisių įstatymas leidžia šiuos leidinius garsinti ir išduoti tik minėtai auditorijai ir bet koks šių garsinių knygų platinimas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus yra nusikaltimas, kadangi pažeidžia lietuvių ir kitų šalių autorių teises.

Audioknygos formatas

Prieš pirkdami Audioknygą iš knygyno, atkreipkite dėmesį į tai, jog knygynuose parduodamos audioknygos yra platinamos CD laikmenose, tačiau įrašo formatas dažniausiai būna MP3. Taigi, jei knygos ketinate klausytis automobilyje, įsitikinkite, jog Jūsų automobilio grotuvas tokį formatą atpažįsta. Paprastai palaikomi formatai yra surašyti ant paties grotuvo. Žodelis, kurio ieškote – MP3.

Tiesa, jei Jūsų automobilyje grotuvas integruotas, tuomet teks paieškoti automobilio dokumentacijoje arba nusipirkti vieną diską ir patikrinti, ar grotuvas jį skaito.

Kodėl MP3? Priežastys yra kelios: visų pirma į standartinį Audio CD telpa tik 80 minučių garso įrašo, taigi 200 psl. knygai reikėtų 5-6 diskų. Antra, mp3 formato bylas yra žymiai lengiau persikelti į kitus įrenginius tokius kaip kompiuteris, iPod’as ar bet koks išmanusis telefonas. Apie tai plačiau – puslapyje “Kaip klausyti Audioknygų”.

Kada klausyti Audioknygų?

Klausyti Audioknygų, žinoma, galima bet kada :). Vis dėlto dažniausiai diena ir taip prikimšta reikalų.. Štai kaip aš randu laiko audioknygoms, specialiai tam neskirdamas nė valandos per savaitę:

  • Kamščiuose. Tai pats geriausias būdas prasmingai praleisti laiką įstrigus kamštyje. Gera audioknyga visiškai nuima stresą, kad ir kiek bevėluočiau.
  • Kelionėje. Ilgesnėje kelionėje automobiliu, dviračiu, autobusu, traukiniu, lėktuvu, laivu ar dirižabliu, audioknyga – nepakeičiamas kompanionas. Dažniausiai keliaujame automobiliu ir su visa šeima, tai ir klausom audioknygos, kuri tinka visai šeimai (nors būna ir taip, kad automobilyje skamba pasaka, o mes su žmona dalinamės ausinėmis ir klausom „pasakų suaugusiems“).
  • Sportuojant. Sportui dažniausiai renkuosi dviratį, bet audioknyga suderinama su beveik bet kokia sporto šaka. Jei gali klausyti muzikos, gali klausyti ir audioknygos.
  • Eilėje. Į ilgą eilę atsistoti tenka jau retai, bet kai kuriose poliklinikose vis dar veikia “kas čia paskutinis” sistema. Išsiaiškinęs, kas paskutinis, užsimetu ausinuką ir laukimo nuobodulio kaip nebūta.
  • Prieš miegą. Kartais audioknygą įsijungiu ir prieš miegą, bet tuomet nusistatau laikmatį, kad nustotų groti už 30min. Miegas greit įtraukia, ypač jei audioknyga įskaityta monotoniškai. Jei kam tai skamba ypač viliojančiai, siūlau išbandyti Grojančią pagalvę (aš nebandžiau ir neįsivaizduoju, ar tai iš tiesų gera mintis, bet jei Jūs bandėte ar išbandysite – būtinai papasakokite komentaruose, kaip sekėsi).
  • Gaminant valgyti. Prisipažinsiu, valgyti gaminu retai. Bet jei kada tenka nuskusti pundą bulvių, ir tuo metu virtuvėje lieku vienas, dažnai taip pat įsijungiu audioknygą.

Žinoma, kiekvienam savo, Jūsų diena gali smarkiai skirtis nuo maniškės, tad ir progų paklausyti audioknygą gali būti visai kitų. Gal vakarais atsipalaiduojate gulėdami vonioje? Į darba ir iš darbo važinėjate autobusu ar troleibusu? O gal gyvenate Londone, Buenos Airėse ar Čikagoje ir į darba važinėjate metro? Gulite pliaže, o saulė per ryški skaitymui? Progų paklausyti audioknygą tikrai daug.

Kaip klausyti Audioknygų?

Tai jau atskira tema, todėl ją ir aprašiau kitame puslapyje. Skaitykite:

Kaip klausytis Audioknygų