Kaip Audio knygų klausytis Automobilyje

Aurimas MikalauskasAudioknygos, Kaip

Jei daug laiko praleidi automobilyje, važinėdamas tais pačiais maršrutais ar leisdamas laiką kamščiuose, audio knyga gali būti labai geras kompanjonas. Per savaitgalį dažnai įveikiu 200-250 psl. knygą, kuomet tenka dukart suvažinėti maršrutą Vilnius-Panevėžys-Vilnius.

Norint, kad audio knygų klausymas automobilyje būtų malonus ir saugus, svarbu pasirūpinti tinkamomis priemonėmis, tad noriu pakalbėti apie tai, kokių priemonių būna ir ką aš rekomenduoju naudoti.

Pradėkime nuo to, kas, mano manymu, yra geras sprendimas audio knygoms klausyti automobilyje:

  • Noriu automobilyje turėti keletą audio knygų, ne vieną
  • Jos neturi užimti daugiau vietos, nei viena audio knyga
  • Turi būti paprasta audio knygas įsigyti ir įsikelti
  • Įsimenama kiekvienos knygos paskutinė klausymosi pozicija
  • Klausymosi tempo pagreitinimas ir sulėtinimas
  • Patogu pasukti įrašą kelias sekundes pirmyn ar atgal

Esminis klausimas

Vienas svarbiausių klausimų, kurius turėtum užduoti sau, tai ar tavo sprendimas turi būti mobilus? Kitaip tariant, audio knygų tu klausysi ir automobilyje, ar tik automobilyje. Jeigu automobilis tik viena iš klausymosi vietų, siūlau audio knygas laikyti mobiliajame telefone ir atrasti tinkamą būdą prijungti telefoną prie automobilio garso sistemos. Priešingu atveju, ypač jei automobilyje praleidi visą darbo dieną, galbūt patogiau bus naudoti vien tik magnetolą.

Ką gali tavo automobilio audio systema?

Garso sistemų automobilyje būna visokiausių – nuo paprasto CD grotuvo iki integruotų planšečių, leidžiančių įdiegti programėles ir turinčių interneto prieigą per WiFi ar 3G modemą. Galima prisitaikyti prie bet kokios turimos garso sistemos, tačiau reikia susipažinti su jos galimybėmis, kad įrangą tinkamai panaudoti.

Dėl automobilių ir skirtingos jų garso įrangos gausos, man greičiausiai nepavyks aptarti kiekvienam atvejui tinkamiausio sprendimo, bet pasistengsiu aptarti tokius, kurie pasitaiko dažniausiai. Jeigu tavo sistema liko neaptarta, būtinai palik komentarą puslapio apačioje ir padiskutuokim, kaip tavo atveju būtų geriausia klausyti audio knygų.

Telefono prijungimas prie automobilio garso sistemos

Beveik visais atvejais, visų pirma rekomenduočiau paieškoti būdo, kaip pajungti automobilio garso sistemą prie tavo mobilaus telefono, kad audio knygų galėtum klausyti ne tik automobilyje, bet ir eidamas pasivaikščioti, laukdamas eilėje ar tiesiog namie, gulėdamas lovoje. Tokiu atveju, sprendimas atitiktų visus mano aukščiau paminėtus gero sprendimo kriterijus. Tad nuo to ir pradėkim:

1. Jei automobilio garso sistema gali priimti įeinantį garso signalą, paprastai ant grouvo rasi užrašą AUX arba Audio In, o ant grotuvo turėtų būti skylutė, į kurią įsikiša šone pavaizduotas TRS kištukas. Tokiu atveju telefoną ir automobilį galima nesunkiai sujungti paprasčiausiu laideliu su dviem tokiais kištukais abiejuose galuose.

2. Kai kuriuose automobiliuose gali rasti integruotą Apple “Dock” jungtį. Jei taviškis tokią turi (ir, žinoma, jei tu turi, ką prie šios jungties prijungti), tai dar geresnis sprendimas nei naudojant AUX. Vienas labai svarbus šio sprendimo privalumas – klausymosi metu bus kraunama įrenginio baterija. Galbūt tavo automobilyje yra Micro-USB jungtis? Tuomet galėsi pajungti ir daugumą naujesnių Samsung, Nokia ir kitų telefonų, naudojančių tokio tipo jungtį duomenų perdavimui.

3. O gal grotuvas palaiko Bluetooth? Jei taip, tuomet lengvai pajungsi bet kokį mobilų telefoną. Praktiškai visi telefonai, pagaminti per paskutinius 7-8 metus turi Bluetooth ir leidžia naudoti Bluetooth įrenginį (šiuo atveju automobilio garso sistemą) garso signalui nukreipti.

kasetes-adapteris-mobiliam-telefonui4. Ne vienas automobilis dar turi ir kasetinį magnetofoną. Šį lyg ir atgyvenusį įrenginį galima puikiausiai panaudoti tam, kad sujungti automobilį ir mobilų telefoną AUX jungtimi (žr pirmą punktą). Plačiau apie šį įrenginį čia.

Jei nė vienas šių sprendimų nesuderinamas su tavo automobilio garso sistema, nenusimink – yra dar vienas gudrus būdas pajungti telefoną prie automobilio garso sistemos:

5. Jei automobilyje yra FM bangų radijas, tuomet galima įsigyti FM bangų siųstuvą, jungiamą prie telefono aparato ir panaudoti jį garso signalo perdavimui.

Nors ir nepigus, šis TrailBlazer aparačiukas gali būti puikus sprendimas ne tik garso signalui perduoti FM bangomis, bet ir kaip laisvų rankų įranga. Svarbu atkreipti dėmesį, kur tavo automobilyje jis būtų jungiamas. Mano atveju jis netiktų, kadangi srovės lizdas yra prie rankinio stabdžio rankenėlės tarp sėdynių – per toli nuo magnetolos, o taip pat ir nuo mano galvos (jei naudočiau jį ir kaip laisvų rankų įrangą).

Kitas variantas, susirasti prie tavo telefono duomenų jungties jungiamą FM siųstuvą. Daugumą šių aparačiukų rasi Amazon svetainėje, o patogiai išsirinkti gali čia.

Kol neradau kasetinio adapterio, naudojau TeckNet MT-096 FM siųstuvą, kuris puikiai veikė su iPhone telefonu bei iPod grotuvu. Prie šio siųstuvo pridedamas ir automobilinis pakrovėjas. Perduodamo garso kokybė nėra superinė, tačiau audio knygoms klausyti – pats tas. Vilniuje naudodavau dažnį 97.7 MHz, o kituose miestuose kartais tekdavo paieškoti ir kito – tuštesnio dažnio.

6. Na, o jeigu tavo automobilyje nėra jokios garso sistemos, tuomet gali išbandyti nešiojamą garsiakalbį:

Atkreipk dėmesį, kad kai kurie jų jungiasi į grandinę, taigi jei vienas skleidžia per mažai garso, gali įsigyti dar du, tris ar penkis. Tačiau tikrai nemanau, kad tai yra geras sprendimas automobilyje, ypač jei jame praleidi daug laiko, kadangi tokius garsiakalbius reikia krauti kas 6-12 valandų. Be to, ne visuose automobiliuose rasi patogią vietelę jiems pasidėti.

7. Išduosiu paslaptį – kartais audio knygų automobilyje klausau su ausinėmis. Būna, kad nesutampa visų keleivių (paprastai mūsų sūnaus ir mūsų) interesai, o kelionė ilga, tad atėjus metui paklausyti knygą, vaikas klausosi per automobilio garso sistemą, o mes klausomės per ausines.

SVARBU! Nenaudok ausinių, kurios blokuoja aplinkos garsus, tai labai nesaugu! Garsinis signalas yra svarbi priemonė dėmesiui kelyje atkreipti. Neišgirdus jo, tai gali brangiai atsieiti..

Knygų klausant tik automobilyje

Jei paprasto ir patogaus būdo pajungti telefoną prie automobilio garso sistemos nėra, o audio knygų klausysi tik automobilyje (ypač jei automobilis – pagrindinis tavo darbo įrankis), tuomet verta paieškoti sprendimo, kuris veiktų nieko papildomai nejungiant prie automobilio garso sistemos.

Jei tavo automobilyje yra integruotas planšetinis compiuteris su internetu, tuomet belieka pasieškoti tinkamos Android programėlės audio knygoms įsigyti ir klausyti. Tačiau dauguma automobilių, pagaminti prieš metus ar anksčiau, parpastai turi tik CD grotuvą.

Iškart noriu perspėti, kad su dauguma CD grotuvų, susidursi su viena mane labiausiai erzinančia problema: kiekvieną kartą sustabdžius klausymąsi, perjungiant kitą CD, reikės iš naujo rankiniu būdu grįžti į prieš tai buvusią klausymosi poziciją. Jei tau tai kelią problemų, geriausia naudoti kitą sprendimą (pvz mobilų telefoną) arba, turėti nedidelę užrašų knygelę, kur pasižymėtum, kur baigei klausyti knygos. Ne labai patogu ir saugu, ar ne?

Kita vertus, išjungiant/įjungiant grotuvą, įsijungiant radiją ir pan., paprastai klausymosi pozicija lieka ta pati (nors vėlgi, priklauso nuo CD grotuvo ir kaip jis pajungtas). Dabar pakalbėkim apie palaikomas laikmenas ir formatus.

Palaikomos laikmenos

Audio CD. Jei grotuvas palaiko tik standartinius Audio CD, tuomet reikės iš anksto pasiruošti klausymuisi perrašant audio knygas iš MP3 formato, ar tiesiog iš iTunes programos, į Audio CD. Vidutinio ilgio audio knyga paprastai telpa į 4-6 kompaktines plokšteles. Tiesą sakant, tai labai daug laiko atimantis užsiėmimas ir aš pats vargu ar pasiryžčiau tokiam žygiui, nebent tai taptų kasdieniu įpročiu.

MP3. Jei jis palaiko MP3, tuomet kur kas geresnis sprendimas, nei Audio CD, būtų MP3 formato failai CD laikmenoje. Dauguma šiuo metu platinamų audio knygų yra būtent tokios, be to mp3 failus galima atsisiųsti audio knygą perkant internetu Audiotekoje. Jei nori sužinoti, ar tavo grotuvas palaiko MP3, geriausia būtų įsirašyti vieną tokį diską, ar nusipirkti ir išsibandyti, tačiau paprastai palaikomi formatai būna surašyti ant paties grotuvo. MP3 formatu, priklausomai nuo kokybės nustatymų, į CD paprastai galima sutalpinti vieną-dvi audio knygas.

USB. Kai kurie grotuvai leidžia pajungti USB atmintuką, tokiu atveju nereikia žaisti su kompaktais, o į 8GB atmintinę galima laisvai sutalpinti 10-20 geros garso kokybės audio knygų. Tereikia prijungti jį prie kompiuterio, kiekvienai knygai sukurti po atskirą katalogą ir sumesti visus MP3 failus.

Išvados

Greičiausiai jau pastebėjai, jog klausantis audio knygų bet kokiu kitu būdu, nei naudojant mobilų telefoną, prijungtą prie automobilio garso sistemos, atsiranda gan didelių nepatogumų: nepatogu įsikelti knygas, reikia iš ankstinio pasiruošimo, kompaktai užima daug vietos, neįsimenama paskutinė klausymosi pozicija, nėra galimybės pagreitinti ar sulėtinti tempą.. Žodžiu, primygtinai rekomenduoju visų pirma paieškoti galimybės sujungti tavo telefoną su automobiliu prieš renkantis kitą būdą audio knygų klausyti automobilyje.

Už nuotrauką straipsnio antraštėje labai dėkoju Pete Markham.


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: