Norėtum pasiklausyti audio knygų, bet nežinai, nuo ko pradėti? O gal jau klausaisi, bet kažkas dar ne taip?

Puiku! 🙂 Esi ten, kur reikia. Šiame puslapyje kartu apžvelgsime, kaip galima (ir kaip geriausia) klausytis audio knygų, kas dažniausiai erzina ir kaip to išvengti.

Greičiausiai tu jau turi reikiamą įrangą patogiai klausytis knygų, reikia tik ją tinkamai paruošti. Šiandieninės technologijos siūlo daugybę būdų klausyti garso įrašų – praktiškai kiekvienas mobilus telefonas (nebent jis tikrai TIKRAI senas) leidžia atkurti MP3 formato garso įrašus, yra visokiausių nešiojamų MP3 grotuvų, iPod’ų ir iPad’ų, laptopų, namų ir automobilio garso sistemų, ir ko tik ne.

Tačiau dauguma įrenginių turi keletą trūkumų, kurie trukdo audio knygų klausytis patogiai:

  • Išjungus grotuvą ar ištraukus diską, reikia iš naujo ieškoti, kur buvo sustota
  • Nėra kaip pasižymėti patikusias vietas
  • Pradėjus klausyti vienoje vietoje (automobilyje), nepatogu knygos klausymą pratęsti kitoje vietoje (namuose)
  •  
    Tai, kad grotuvas neįsidėmi paskutinės klausymosi pozicijos kartais gali smarkiai numušti ūpą… „Kur aš baigiau klausyti?“ paieška dažnai užtrunka kelias minutes, o tą laiką kur kas geriau būtų praleisti klausantis pačios knygos, todėl labai svarbu pasirinkti tokį klausymosi būdą ir įrenginį, kuriuo knygų klausyti būtų paprasta ir patogu.

    Kur planuoji klausytis audio knygų?

    Pirmas klausimas, kurį turėtum užduoti sau, tai kur dažniausiai planuoji klausytis. Nuo to priklausys, ar tavo pasirinkta priemonė bus pakankamai patogi dažniausiai pasitaikančioms progoms audio knygoms klausyti. Geriausia pasekti save keletą dienų ir prisiminti visas vietas, kur būtum norėjęs ir galėjęs klausytis knygos, jei tik ji būtų po ranka.

    Automobilyje

    Atrodytų, kad automobilyje geriausia naudoti patį automobilio grotuvą, bet, jei planuoji tą pačią knygą tęsti klausyti ir išlipęs iš automobilio, tuomet verta apsvarstyti ir galimybę prijungti mobilų grotuvą prie automobilio audio sistemos.

    Paspaudęs čia sužinosi viską apie audio knygų klausimosi įrangą automobilyje

    Visiškai bet kur

    Jei daug judi – keliauji lėktuvais, pėsčiomis, dviračiu, autobusu ar kaip kitaip, tuomet tau reikia programėlės audioknygų klausimui tavo telefone. Tai pats universaliausias būdas klausytis audio knygos, kadangi galima klausyti ir automobilyje, ir lovoje, ir, žinoma, keliaujant. Kas tam tiktų labiau, nei tavo jau turimas mobilusis telefonas?

    Štai vos keletas privalumų, audio knygas nešiojantis išmaniajame telefone:

  • Gali įsikelti ir su savimi nešiotis daugybę audio knygų
  • Telefonas ir taip visada su tavim, tad nereikia sukti sau galvos apie papildomą įrenginį
  • Įsigyti ir įsikelti knygą užtrunka vos keletą minučių, tam nereikai jokio kito įrenginio
  • Visada įsimenama paskutinė klausymosi pozicija, visoms klausomoms knygoms
  • Gali pasižymėti tau svarbias vietas ir net pridėti užrašus
  •  
    Plačiau apie tai, kaip audio knygų patogiai klausytis šiais mobiliaisiais telefonais:

  • Visais Android telefonais
  • iPhone (bei iPod touch)
  • Symbian Nokia
  •  
    Jei tu naudoji kitą įrenginį ir neįsivaizduoji kaip su juo patogiai klausyti audio knygų, susisiek su manim ir aš būtinai pagelbėsiu tau ir visiems kitiems, kurie naudoja tokį patį telefoną.

    Lovoje

    Na o jei audio knygų klausysi tik prieš miegą, galbūt vietoj ausinių, kur kas geriau būtų naudoti “Grojančią pagalvę”? Žinoma, tau vis tiek reikės ir paties grotuvo. Beveik visi mobiliuosiuose telefonuose naudojami audio knygų leistuvai gali automatiškai išsijungti po nustatyto laiko, o tai ypač patogu audio knygos klausantis su tokia pagalve.

    Kitos priemonės

    Mobilusis telefonas, nors ir patogiausia priemonė audio knygoms klausyti, žinoma ne vienintelė, kuria galima jų klausyti patogiai. Pažvelkim, kaip tai galima daryti naudojant kitas priemones.

    Nešiojamas MP3 grotuvas

    Vienas populiaresnių nešiojamų MP3 grotuvų yra Apple iPod. Muzika ir audioknygos į juos gali būti įkelti tik naudojant iTunes programą Mac ar Windows kompiuteryje. Visi iPod grotuvai leidžia patogiai klausyti audio knygų, pratęsiant klausymą ten, kur baigei paskutinį kartą, tačiau svarbu įkeltus failus pažymėti kaip audio knygas!

    Apie audio knygų įkėlimą į iPod padariau trumpą filmuką, kurį rasi čia.

    Kiti nešiojami MP3 grotuvai, taip pat dažniausiai suteikia galimybę audio knygų klausyti patogiai, tačiau svarbu jas įkelti į atitinkamą katalogą. Vienas tokių grotuvų – SanDisk Sansa Clip+. Užtenka audio knygų MP3 failus įkelti į katalogą AudioBooks (sukuriant kiekvienai knygai po atskirą pakatalogį) ir grotuvas tau ne tik išsaugos klausymosi poziciją, bet ir leis pažymėti svarbias vietas, kad vėliau galėtum prie jų patogiai grįžti.

    Kompiuteris

    Norint audio knygų klausyt kompiuteriu, siūlau visų pirma pasidomėti ar tavo šiuo metu naudojama muzikos programa leidžia MP3 failus pažymėti kaip audio knygas. Jeigu ne, tuomet, mano manymu, paprasčiausia būtų naudoti iTunes programą, kuri yra nemokama ir veikia Windows ir Mac OS X aplinkose. Šiame filmuke aš pademonstravau, kaip geriausia įsikelti audio knygas į iTunes.

    Tai jokiu būdu ne vienintelė tam tinkanti programa, tačiau vienas labai svarbus iTunes privalumas yra tas, kad jis palaiko “Audible Audiobooks” .aa formatą t.y. leidžia įsikelti iš Audible svetainės atsisiųstas knygas (saugumo sumetimais jos yra koduojamos). Tačiau MP3 formato knygoms klausyti tikrai galima rasti ir kitų sprendimų. Štai keletas jų:

  • Angel’s Vox – programa specialiai audio knygoms klausyti, veikianti Windows sistemoje.
  • Ambling Books – taip pat audio knygoms klausyti skirta programa, veikianti Windows, Mac OS X ir Linux sistemose, o taip pat ir mobiliuose telefonuose.
  • Overdrive Media Console – programa, veikianti Windows ir Mac aplinkoje, o taip pat ir mobiliuose telefonuose
  •  
    Žinoma, atkreipk dėmesį į tai, kad, priešingai nei iTunes, visos aukščiau paminėtos programos yra mokamos.

    Namų garso sistema

    Prisipažinsiu, nesu didelis namų garso sistemų ekspertas, bet, manau, jog su dauguma šiuolaikinių namų garso sistemų audio knygų klausyti pavyks naudojant bent vieną iš šių būdų (o gal net ir visus):

  • Leidžiant iš Audio CD, MP3 CD ar DVD
  • Pajungiant telefoną (ar kitą grotuvą) per Audio jungtį
  • Prijungiant USB atmintuką
  •  
    Tačiau greičiausiai tik vienas iš jų leis išsaugoti klausymosi poziciją – tai pajungiant mobilų telefoną prie namų garso sistemos.

    Taip pat verta pasidomėti, ar tavo garso sistema nepalaiko Bluetooth. Jei palaiko, tuomet garso signalą galėsi bevieliu ryšiu transliuoti tiesiai iš savo mobilaus telefono. Bluetooth nėra labai spartus protokolas, todėl garso kokybė bus kiek prastesnė, nei jungiant laideliu, tačiau audio knygų klausymui garso kokybė tikrai bus pakankamai gera. Jei garso sistema bluetooth ryšio nepalaiko, galima pagalvoti ir apie išorinį įrenginį, kuris priima signalą per Bluetooth ir perduoda į garso sistemą – tokį kaip šis Logitech Bluetooth adapteris.

    Apple siūlo dar porą įdomių sprendimų turintiems iPhone, iPad ar iPod touch. Jų pagalba, audio knygų (o taip pat ir muzikos gera garso kokybe) gali klausyti iš savo įrenginio per bevielį tinklą:

  • Apple TV leis garsą paleisti per televizorių ar šviesolaidžiu pajungtą namų kino sistemą
  • Apple Airport Express gali pajungti prie garso sistemos naudodamas ir paprastą Audio laidą
     
    Nieko nepraleidau?