Irvin D. Yalom audioknyga „Kai Nyčė verkė“. Romanas apie draugystę išaugusią iš nevilties

Jurga ŠeduikytėAudioknygos

Klausytis šio straipsnio:

Ne tik nekantrauju pasidalinti su tavimi audioknyga-atradimu, bet ir sprogsta galva nuo minčių, kurias ji sukėlė! Jei dabar sėdi – įsikibk į kėdės atlošus ir leiskis į trumpą kelionę po šį meistriškai parašytą kūrinį:

„KAI NYČĖ VERKĖ“, Irvin D. Yalom audioknyga

Du draugai

Jei kitas rašytojas Erich Maria Remarque būtų parašęs romaną “Du draugai”, o jo turinys būtų šios knygos, galimai tai būtų geriausias jo kūrinys apie draugystę. Gal net vienas skaitomiausių.

Mėgavausi tiek vaizdingai sukurpta istorija, kurioje persipina realūs ir išgalvoti įvykiai, tiek audioknygos autoriaus, egzistencinės psichoterapijos tėvo Irvin David Yalom meistrišku sugebėjimu pamatyti esmines detales, iš kurių susideda santykiai.

Romano kalba – lengva, plaukianti ir vaizdinga. Patiks ir mėgstantiems intrigas, ir nevengiantiems klaidžioti žmogaus psichologijos labirintais.

Pati jaučiuosi apdovanota šios audioknygos turiniu dėl slapto pomėgio nardyti po rašytojų fantazijos vandenyną: istorija taip įtraukė, kad buvau pametusi laiko nuovoką ir keliskart pamiršau pavalgyti.

Apie ką

Romano veiksmas vyksta XIX a. pabaigoje, Europoje. Pagrindiniai jo veikėjai – nevilties apimtas ir migrenos bei meilės kančių kamuojamas jaunuolis filosofas Fridrychas Nyčė ir bandantis jam padėti daktaras Jozefas Brojeris, apimtas nerimo dėl… savo sėkmingai susiklosčiusio gyvenimo.

Nors neapsieinama be moteriškų linijų, sakyčiau, kad romanas yra dviejų žmonių pokalbis apie gyvenimo prasmę iš labai arti ir smulkmeniškai analizuojant vidinius išgyvenimus bei užduodant esminius klausimus. Tarsi savotiškas Nyčės ir daktaro Brojerio aistros šokis. Prasidėjęs galios žaidimu, o pasibaigęs draugyste. Nyčė dviejų žmonių pokalbyje įkūnijo drąsą, o Brojeris – abejones ir senąsias normas, leisdamas drąsai jas po truputį suardyti ir prabusti naujai gyvenimo kokybei.

Kartu tai unikali proga tapti slaptu vieno pirmųjų, dar tik užgimstančios psichoterapijos seanso stebėtoju.

Autorius lydi klausytoją ir pats tarsi leidžia sau nežinoti, klausti, abejoti, kas sukuria keistą „čia ir dabar“ efektą. Tarsi rašytojas, Nyčė ir daktaras Brojeris būtų kambaryje, visai čia pat ir dalintųsi su tavimi savo įžvalgomis ir bėdomis.

Ech, tie psichologiniai žaidimai ir netikėti įvykių posūkiai. Jų šioje audioknygoje tikrai netrūksta.

O kas jeigu? … ir … mintys-bombos

Labiausiai man patinka nujausti tai, kas nepasakyta, kas slypi tarp eilučių.

Tokie garsiai neištarti klausimai man šiame romane yra:

  • O kas, jeigu žmogaus neviltis laiku sulauktų sau tinkamo gydymo pokalbiu?
  • Ar mūsų būsenos yra stipresnės už mus pačius?
  • Ar žmogaus asmeninės prasmės paieškos yra bedievystė?
  • Kaip nugyventi savo, o ne kitų gyvenimą?

Į šiuos ore tvyrančius ir kiekvienam iš mūsų aktualius klausimus Irvin D. Yalom atsako intymiuose daktaro ir paciento, besikeičiančių vietomis patyrimų dienoraščiuose.

Leisk pasidalinti keliomis labiausiai „iškirtusiomis“ mintimis, pusę iš jų galima išsitatuiruoti:

  • Tam, kad taptum stiprus, pirmiausia turi nusileisti gilyn iki pat savo šaknų, į nebūtį, ir išmokti žvelgti į savo vienišiausią vienatvę.
  • Mirti sunku. Man visuomet atrodė, kad vienintelis mirties pranašumas yra tas, kad daugiau nebereikės mirti!
  • Koks yra pasiektos laisvės ženklas? – Nebejausti gėdos prieš save patį!
  • Į visus daiktus žvelgti giliai – nepatogi savybė: ji verčia nuolat įtempti akis ir galop įžvelgti vis daugiau, negu norime.
  • Ar žinote, ko iš tiesų turėtų savęs klausti mąstytojas? Kiek tiesos galiu ištverti? Tai netinka tiems (…), kurie nori atsikratyti streso, gyventi ramų gyvenimą.
  • Norite skristi, tačiau negalite iš karto pradėti nuo skrydžio. Pirmiausia turiu išmokyti jus vaikščioti, o pirmasis žingsnis mokantis vaikščioti – suprasti, kad tas, kas neklauso savęs, yra valdomas kitų. Lengviau, daug lengviau paklusti kitam, nei valdyti save.
  • (…) Amžinas pasikartojimas reiškia, kad kaskart, rinkdamasis veiksmą, turi norėti pasirinkti jį amžiams. Ši akimirka egzistuoja amžinai, ir tu vienintelis esi jos žiūrovas.

Sakinių išsirašiau ištisas paklodes, o tau siūlau susirasti savuosius – net neabejoju, kad kai kurie jų privers stabtelti ar išjudėti iš sąstingio.

Įkvėpimas

Kažkada kita Irvin D. Yalom knyga įkvėpė mane pačią parašyti savąją, tikiu, kad ši gali įkvėpti ne tik savo gyvenimo peržiūrėjimui,  kuris, mano giliu įsitikinimu, turėtų virsti kiekvieno mūsų kasdienine rutina, bet galbūt ir esminiams mąstymo pokyčiams bei kūrybai.

Trumpai apie audioknygą:

Autorius: Irvin D. Yalom
Pavadinimas: „KAI NYČĖ VERKĖ“
Skaito: Virgilijus Kubilius
Trukmė: 13 val. 6 min.
Ištrauka: 45 min.

Tiesa, audioknygą įgarsino Virgilijus Kubilius, kurio sodriu balsu Audiotekoje skamba Michailo Bulgakovo „Meistras ir Margarita“ bei Balio Sruogos „Dievų miškas“, tad klausymas tikrai įtrauks ir neprailgs.

Iš anksto džiaugiuosi tavo turiningu laiku, praleistu klausantis šios audioknygos!

Jurga


Apie Autorių

Jurga Šeduikytė

Facebook Instagram

Audioknygas atradau neseniai, bet jos iš karto tapo vienu jaukiausių būdų sužinoti ką nors naujo ar nusiraminti prieš miegą išsisukusias mintis. Juk esu garso žmogus ;)


Pasidalink: