Knygos ir 6 pagrindiniai žmogaus poreikiai

Pasak Tony Robinso, žmogus turi šešis pagrindinius poreikius. Tai yra psichologiniai žmogaus poreikiai, nulemiantys kasdienius pasirinkimus, skatinantys elgtis vienaip ar kitaip. Štai jie:

  1. Užtikrintumas / Komfortas,
  2. Įvairovė / Neapibrėžtumas,
  3. Pripažinimas / Reikšmingumas,
  4. Meilė / Ryšys su kitais,
  5. Tobulėjimas / Augimas,
  6. Pagalba kitiems / Prisidėjimas.

Anthony Robbins, priklausomai nuo situacijos, dažnai tuos pačius poreikius apibūdina kitaip, tad ir aš, siekdamas šiek tiek tiksliau juos apibrėžti, kiekvieną įvardinau bent dviem žodžiais. Pasak Anthony, paprastai du poreikiai yra dominuojantys ir norėdami save pažinti turime identifikuoti, kurie svarbiausi asmeniškai mums. Bet apie tai aš nesiplėsiu, kadangi begalę filmukų iš Tony Robbinso mokymų rasite interneto platybėse. Vis dėlto, manau, verta paminėti, kad, Anthony manymu, du svarbiausi poreikiai yra Augimas – emocinis, dvasinis ir intelektinis, bei Pagalba kitiems.

Knygos ir šeši pagrindiniai žmogaus poreikiai

Norėdamas geriau suprasti, kodėl knygos mano gyvenime tokios svarbios, nusprendžiau paanalizuoti, kaip jos tenkina šiuos šešis žmogaus poreikius.

1. Užtikrintumas / Komfortas

Visi mes norim komforto. Net ir tie, kuriems puikiai sekasi išstumti save iš komforto būsenos, nori jaustis tikri dėl tam tikrų dalykų: tikri, kad mašina užsikurs, kad raktai atrakins atitinkamas spynas, kad bus ko pavalgyti ir atsigerti, galų gale, kad visada galės įkvėpti pakankamai gryno oro.

O kaip su knygom? Čia puikiai pasitarnauja audio knygos, duodamos tokias garantijas:

  • Audio knygų neprarasiu, kadangi jos saugomos Audible, iCloud ir pan. debesyse. Net jei prarasiu, ar sugadinsiu grotuvą, visada galėsiu knygas iš naujo atsisiųsti.
  • Visada galiu jų pasiklausyti – klausomas knygas nešiojuosi telefone, o telefonas visada su manimi (tiesa, kraunu jį kasnakt, bet tai jau įprotis).
  • Žinau, už ką moku pinigus – prieš įsigydamas knygą, visada galiu pasiklausyti įrašo ir nuspręsti ar patinka knyga ir įskaitymas.
  • Negadinu akių – knygų galiu klausyti ir užsimerkęs (ausų taip pat negadinu, nes knygų, priešingai nei muzikos, nebūtina klausytis ant viso garso).
  • Esu tikras, kad visada tęsiu knygą ten, kur baigiau, nes naudoju specialiai audio knygoms klausyti pritaikytą programėlę.
  • Be to, žinau, kad nepamesiu užrašų ir pažymėtų vietų, kadangi visa ši informacija, kaip ir pačios knygos, gyvena debesyse.

Elektroninės knygos taip pat tenkina daugumą šių poreikių, o popierinės kur kas mažiau. Tik moksleiviai ir studentai nešiojasi su savim daugiau nei vieną knygą, visi kiti, geriausiu atveju, laikraštį ar žurnalą, ir tai, tik tuo atveju, jei prieš tai suplanuoja jį paskaitinėti. Popierinę knygą gali nesunkiai pamesti, sušlapinti, suplėšyti, sudeginti, sulamdyti ar net suvalgyti.

Tiesa, pirkdamas popierinę knygą, tiek knygyne, tiek ir internetu, gali ją pavartyti ir paskaitinėti, taigi už ką pinigus moki daug maž gali žinoti (ne mažiau nei audio knygos atveju). Taip pat gan sunku pamesti paskutinį skaitytą puslapį – net jei ir pamiršai užlenkti kampą, dažniausiai gali atsekti pagal pirštų antspaudus nuo riebaluotų pirštų.

Knygos gerumą savotiškai garantuoja kitų skaitovų įvertinimai tokiose svetainėse, kaip goodreads ar Amazon, bet, kaip rašė Huraki Murakami savo romane Norvegų Giria, “jei skaitysi tik tas knygas, kurias skaito visi, tai ir galvosi taip, kaip visi galvoja”.

2. Įvairovė / Neapibrėžtumas

Ką čia ir bepridursi, jau knygų knygučių tai rasi visokių – kokių tik reikia ir kokių tik nereikia. Dažnai sunku būna išsirinkti vieno autoriaus konkrečią knygą, nekalbant apie tinkamos knygos paiešką pagal žanrą, ar raktinį žodį.

Manau, kad žanro pasirinkimas gan taikliai turėtų atspindėti šio poreikio stiprumą. Jei renkiesi tokius žanrus kaip psichologinis, socialinis ar istorinis romanas, mokslinė fantastika, detektyvas, [auto]biografija ar pan., įvairovė tau – stiprus variklis. Kita vertus, jei renkiesi mokomąją literatūrą, o dar jei ir iš vienos srities, tuomet greičiausiai šį pasirinkimą nulemia kiti poreikiai, o įvairovė tau ne tiek svarbi.

Kalbant apie audio knygas, moderniame telefone gali nesunkiai sutalptinti 30-50 jų, taigi, net ir iš jau turimų knygų, įvairovės poreikį patenkinti nesunku kiekvieną akimirką. Garsinės knygos kasdienybę paįvairina dar ir tuo, kad jų gali klausytis visiškai bet kur – automobilyje, lėktuve, važiuodamas dviračiu, eidamas pasivaikščioti, kasdamas griovį, miegodamas, skusdamas morką, ar net barzdą.

3. Pripažinimas / Reikšmingumas

Knygos praplečia akiratį, padeda sužinoti naujų dalykų, taigi, gali būti puiki priemonė pademonstruoti savo išprusimą, o už tai gali sulaukti pripažinimo, ypač jei mėgsti ir moki pasakoti istorijas. Jei dar gali atsiminti skaitytų knygų autorius ir pavadinimus beigi kas, ką, kada pasakė, tai net ir inteligentai į tave žiūrės palankiai!

Be to, audio knygos gali padėti išreikšti tavo modernumą (audio knyga telefone iš tiesų yra visai krūtai) ar parodyti, kiek daug tu spėji (ar daug tavo draugų perskaito knygą per savaitę?)

Žiūrint truputėli plačiau, šis poreikis – tai poreikis gyvenimą nugyventi prasmingai, palikti savo pėdsaką.

Jaunystėje, knygų pagalba, sužinojau daug apie MySQL, PHP, Linux, TCP/IP ir kitas “juodasias” technologijas, todėl niekada neturėjau problemų susirasti darbą. Man tai (o kartu ir klientų bei bendradarbių liaupsinimai) – pripažinimas, kad esu šios srities ekspertas. Rašydamas mūsų kompanijos bloge, taip šiek tiek padedu kitiems. Rašyti mums niekas neliepia, už tai papildomai nemoka, o visi straipsniai – laisvai prieinami. Bet prasidėjo viskas nuo knygų…

Šiuo metu daugiausiai vartoju Saviugdos knygas (angliškai tai vadinama “Self-help”), o tai man padeda tobulėti (žr. poreikį #5) kas vėliau, padedant kitiems (poreikis #6), gali padėti realizuoti šį poreikį būti svarbiu.

4. Meilė / Ryšys su kitais

Kaip knygos padeda patenkinti šį poreikį, priklauso nuo to, kokias knygas renkiesi. Asmenybės tobulėjimo knygos, tokios kaip 7 sėkmės lydimų žmonių įpročiai ar Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms, vienareikšmiškai padeda kurti gražius santykius su žmonėmis ir plėsti ištikimų draugų ratą.

Romanai, ypač psichologiniai romanai, taip pat, manau, padeda patenkintį šį poreikį, kadangi ugdo empatiškumą ir gebėjimą įsijausti į kitų išgyvenimus. Meilės jausmą, sustiprėjusį dėl padidėjusio oksitocino kiekio kraujyje galima puikiausiai perkelti į realų gyvenimą ir tuo pasinaudoti tenkinant kitus poreikius (pvz. pagalbos kitiems).

5. Tobulėjimas / Augimas

Ar knygos padeda tobulėti, vėlgi priklauso nuo to, kokias knygas skaitau ar klausau. Kaip minėjau, didžiąją dalį mano bibliotekos (tiksliau gal audiotekos) sudaro Saviugdos knygos, kurios yra orientuotos būtent į asmenybės tobulėjimą.

Pažiūrėkim, ką šiuo metu turiu savo grotuve:

  1. Art of War (įveikta)
  2. Balta Drobulė (nepradėta)
  3. Baltaragio Malūnas (nepradėta)
  4. The Big Secret for the Small Investor (įveikta)
  5. The Challenger Sale (įveikta)
  6. Children Are From Heaven (įveikta)
  7. The E-Myth Revisited (įveikta)
  8. Getting Things Done (nepradėta)
  9. How to Win Friends & Influence People (įveikta)
  10. Linchpin (šiuo metu aktyviai klausoma)
  11. Mažasis Princas (įveikta kelis kartus kelionėje su sunum)
  12. The Monk Who Sold His Ferrari (įveikta)
  13. The Power of Less (įveikta)
  14. Predictable Results In Unpredictable Times (įveikta)
  15. Start-Up Nation (įpusėta)
  16. Think and Grow Rich (neseniai įkelta)
  17. Ultimate Edge (neseniai pradėta)
  18. The 7 Habits of Highly Effective People & the 8th Habit (įveikta)

Taigi, vienintelė audio knyga, iš skaitomų, ar jau perskaitytų, kuri tiesiogiai nėra mokomoji, orientuota į tobulėjimą kažkokioje srityje, tai Mažasis Princas. (Bet ar tikrai?)

Žinoma, neužtenka vien suvartoti kuo daugiau knygų, kad iš tiesų tobulėtum. Ne visiem ir knygų reikia. Svarbiausia – nuveikti darbai ir kasdienio gyvenimo atitikimas tavo vertybėms. Jeigu knygos tave įkvepia, tuomet daugiau galių knygoms!

6. Pagalba kitiems / Prisidėjimas

Nors ir ne visi rašantys ar kalbanys apie asmenybės tobulėjimą ir lyderystę, kalba apie pagalbą kitiems, kaip neatsiejamą nuo asmenybės tobulėjimo proceso, visa tai jie demonstruoja savo pavyzdžiu.

Šiuo metu klausomoje Seto Godino knygoje “Linchpin”, Setas daug kalba apie dovanų ekonomiką, t.y. apie dovanojimą, nieko nesitikint gauti atgal. Dovanos sąvoka Seto žodyne labai plati – dovana gali būti nuoširdus komplimentas, įrašas bloge, gyvenimą pakeitusi knyga, laiku, vietoj ir tinkama forma padovanotas patarimas, parodoje kabantis įkvepiantis paveikslas, gražius jausmus sukėlusi daina, įgyvendinta originali idėja, pagamintas visiems labai reikalingas produktas ir pan.

Tačiau toli gražu ne tik kalba – jo bloge nuolat rasite įkvepiančių patarimų, daugumą jo knygų galite atsisiųsti nemokamai, o ir mokamos knygos, lyginant su jų turinio verte, yra juokingai pigios.

Stephen R. Covey savo knygomis ir mokymais pakeitė milijonų žmogių gyvenimus. Jis pats buvo tikras savo gyvenimo šeiminikas ir gyveno pagal tuos principus, apie kuriuos visiems kalbėjo. Visą savo gyvenimą Kovi paskyrė tam, kad mokytų žmones perimti gyvenimą į savo rankas, nuolat tobulėti, daryti tik tai, kas tikrai svarbu – t.y. gyventi vertybėmis grįstą gyvenimą.

Leo Babauta, vienas pirmųjų mano klausytų autorių, rašančių apie lyderystę ir prasmingą gyvenimą, neseniai Jesse Mecham (YNAB įkūrėjo) darytame interviu, taip kalbėjo: “atsikėlęs ryte, visų pirma turiu nudirbti svarbiausius darbus, taigi užduodu sau klausimą: kaip aš šiandien galėčiau geriausiai pasitarnauti žmonėms?”. Pasidomėjus jo gyvenimu, akivaizdu, kad jis ne tik gražiai kalba, bet iš tiesų pats gyvena minimalistinį ir prasmingą gyvenimą, tokį, kokio moko ir kitus.

Na ir beabejo Tony Robbins, nuo kurio šis straipsnis ir prasidėjo, yra puikus pavyzdys žmogaus, ypač daug dovanojančio kitiems- visas jo gyvenimas sukasi apie kitus žmones. Kiekviename jo seminare dalyvauja tūkstančiai žmonių, knygas ir audio programas perka milijonai. Ne šiaip dalyvauja ir perka, o dėl to, kad jo mokymai iš tikrųjų įkvepia ir visam laikui pakeičia žmonių gyvenimus.

Pabaigai – Tony Robbins interviu su Stephen R. Covey

Kad pažinti, kokius klausimus savo knygose, mokymuose ir gyvenime gvildena (ar gvildeno) tokie gyvenymo mokytojai, kaip Anthony Robbins ar Stephen R. Covey, siūlau pasiklausyti šio jų pokalbio. Įrašo trukmė viso labo 1 valanda ir 13 minučių, tačiau tikrai neprailgs.

Jei negali to padaryti būdamas prie kompiuterio, įsimesk šį mp3 failą į savo iPodą, iPhoną, Androidą ar Nokia ir galėsi pasiklausyti važiuodamas iš darbo ar išėjęs vakare pasivaikščioti.


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: