Napoleonas Hilas – Mąstyk ir būk turtingas (audioknyga)

Sunku patikėti, kad ši knyga pirmą kartą išspausdinta 1937 metais, o aš audioknygą perklausiau tik dabar – praėjus beveik šimtmečiui po jos išleidimo.. Tiesa, tai jau toli gražu ne pirma istorinė knyga apie asmenybės tobulėjimą, palikusi man didelį įspūdį – visai neseniai perklausiau Dale Carnegi audioknygą “Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms”, kuri išspausdinta buvo 1934 metais, o ir Kovi knyga “7 sėkmės lydimų žmonių įpročiai” nėra labai nauja – pirmas leidimas 1989 metais, kuomet aš dar, greičiausiai, nemokėjau skaityti, o juolab anglų kalba.

Napoleonas šią knygą parašė pastūmėtas garsaus plieno pramonės magnato Endriu Karnegi, kuris šiam pavedė užduotį – apklausti šimtus (viso buvo apklausti 504) turtingiausių JAV žmonių, išsiaiškinti sėkmės dėsnius, išvesti sėkmės formulę ir parašyti straipsnių seriją, kuri po 20 metų darbo ir virto šia knyga.

Pirmą kartą knygą klausiau anglų kalba, tačiau pasirodžius lietuviškam audioknygos variantui, jį įsigijau ir audioknygą perklausyti spėjau jau du kartus. Įgarsinimas tikrai puikus, tad galiu drąsiai parekomenduoti šią audioknygą.

O knyga, patikėkit manim, visiškas perliukas.

Priešingai, nei dauguma šiuolaikinių (kartais net ir saviugdos) knygų, kuriose neretai pasitaiko tuščiažodžiavimo, ši knyga yra pilna esmės ir tuščiažodžiavimui tiesiog nepalikta vietos. Knygoje yra visiškai netikėtų įžvalgų, kurios neatkeliavo iki šių laikų (bent jau populiariojoje asmeninio tobulėjimo literatūroje), nors tikrai yra vertos dėmesio ir apmąstymų.

Pagrindinė mintis

Vienas labiausiai patikusių dalykų šioje knygoje, tai iššūkis, iškeltas pačioje knygos pradžioje. Jis skamba maždaug taip: nors šioje knygoje aprašomi 13 sėkmės dėsnių, iš esmės yra tik vienas dalykas, kurį Jūs turite suprasti, kad taptumėte sėkmingi. Kas tai – aš Jums pasakyti negaliu. Jeigu pasakyčiau, tuomet visas man darbas būtų veltui. Įdėmiai klausydami, Jūs būtinai tai atrasite. Galbūt jau pirmame skyriuje, o gal paskutiniame, tai priklauso nuo to, kiek esate tam pasiruošę. Visa knyga – tai Jūsų ruošimasis šiam supratimui. Jeigu šis supratimas nepasieks Jūsų perklausius visą audioknygą, vadinasi dar nesate tam pasiruošę ir turite klausyti knygą dar ir dar, kol galų gale suprasite.

Tai ne tik paskatina knygą klausyti kur kas įdėmiau, bet ir paverčia skaitymą savotišku žaidimu. Žinoma, aš Jums negaliu atskleisti, kas yra tas esminis suvokimas. Be to, negaliu ir būti tikras, kad tai, ką supratau aš, yra tai, ką norėjo perduoti autorius. Kaip bebūtų, visiškai pritariu tokiam žaidimui ir sutinku, kad supratimas turi ateiti iš vidaus – priešingu atveju yra didelė rizika, kad įkvėpimas veikti labai greit išgaruos vien dėl to, kad jis buvo primestas iš šalies, o ne kilo iš tavo vidaus.

Laikmečio niuansai

Nežinau, kaip Jums, bet man iš pradžių ši audioknyga, dėl savo stiliaus ir aktualijų, sukėlė lengvą šoką. Galbūt dėl to, kad kaip tik prieš šią knygą, perklausiau Seto Godino audioknygą “Linchpin” (Kaištis), išleistą 2009-taisiais. Vienas keisčiausių dalykų buvo tai, kad viskas knygoje buvo įvardijama kaip instrukcijos (lietuviškoje audioknygoje – nurodymai) ir, nepaisant to, kad rašoma apie lyderystę – kūrybinį procesą, autorius liepia griežtai laikytis visų šių instrukcijų, nes kitaip Jūsų laukia garantuota nesėkmė.

Šis leitmotyvas kažkur ties knygos viduriu pradingsta – turiu įtarimą, kad tai yra gerai apgalvota, kadangi įpusėjus knygai pasidaro gan aišku, kad tik tu pats gali nuspręsti, ar tavęs laukia sėkmė, ar ne, ir tai visiškai nepriklauso nuo to, ar tu laikysiesi kažkokių instrukcijų.

Kitas neįprastas dalykas, žinoma, tai to meto lyderiai, kurie pateikiami kaip sektini pavyzdžiai (kurių, kaip minėjau, Napoleonas apklausė net 504-is). Štai keletas jų: Fordas, Wrigley, Wanamaker, Eastman, Rokfeleris, Edisonas, Woolworth, Darrow, Burbank, Morganas, Firestone ir trys to meto JAV prezidentai. Su kai kuriais iš Jų supažindino jau Deilas Karnegi savo audioknygoje Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms, bet vis dar keista galvoti apie juos, kaip autoritetus, žinant tiek mažai.

Tikslai -vs- Vertybės

Vienintelis dalykas, kurio visiškai pasigedau šioje audioknygoje, tai diskusija apie vertybes. Aš esu linkęs užsibrėžti tikslus tik tuomet, kai aiškiai suvokiu savo vertybes ir, pasikeitus aplinkybėms, nematau problemos pakeisti esamą ar užsibrėžti naują tikslą, su sąlyga, kad tai atitinka mano verbybes.

Šioje knygoje apie vertybes kalbama mažai, jei iš vis, o ir frazė “būk turtingas” pavadinime čia neturi kito atspalvio, kaip tik materialų turtą. Autorius tai grindžia tuo, jog skurstantis žmogaus dažnai yra užimtas išgyvenimu, pavydu klestintiems, tad jam lieka mažai laiko dvasiniam ir bet kokiam kitokiam tobulėjimui, todėl tvirtas finansinis pagrindas yra praktiškai būtina sąlyga bet kokiam kitokiam turtėjimui.

Tiesa, pasidomėjęs kiek plačiau, išsiaiškinau, kad vis dėlto turtais N. Hill’as laiko toli gražu ne tik materialų turtą. Štai net 12 turtų, apie kuriuos Hillas kalbėjo savo „Science of Success“ mokymuose (ir apie kuriuos, didele dalimi, yra ir ši audioknyga):

  1. Teigiamas požiūris
  2. Sveikata
  3. Harmoningi santykiai
  4. Baimės kontrolė
  5. Viltis pasiekti „nepasiekiamą“
  6. Gebėjimas tikėti
  7. Dalinimasis
  8. Meilė
  9. Plačios pažiūros
  10. Savidisciplina
  11. Gebėjimas suprasti kitus
  12. Finansinis saugumas

Ištraukos

O dabar pateiksiu keletą man labiausiai patikusių citatų ir ištraukų iš šios audioknygos:

Sėkmė ateina pas tuos, kurie išmoksta pasijusti sėkmingais. Nesėkmės ateina pas tuos, kurie, to nesuprasdami, leidžia sau visą laiką jaustis nevykėliaisNapoleon Hill

Čia autorius kalba ne apie sėkmės jausmą po to, kai tave aplanko sėkmė, bet priešingai – mąstymą ir emocinę būseną sėkmingo žmogaus dar prieš tau iš tiesų tokiu tampant, t.y. taip, kad neabejotina sėkmė tekėtų per visą tavo kūną, protą ir sielą. Tiesa, čia slypi ir vienas pavojus – jei tu viso labo nori tik retsykiais pasijusti sėkmingas, ši automanipuliacija gali ir neprivesti tavęs prie tikros sėkmės – kūnas ir protas pilnai pasitenkins tomis retomis sėkmės jausmo akimirkomis, jei tik jausiesi sėkmingu pakankamai įtikinamai.

Išplėšk puslapį su žodžiu “Neįmanoma” iš savo žodynoNapoleon Hill

Pagrindą šiam pasiūlymui iliustruoja autoriaus pateiktas eilėraštis (nepasižymėjau, ką jis čia citavo). Beje, tai, ką teigia šis eilėraštis – viena dažniausiai mano girdimų mantrų, bendraujant su daug gyvenime pasiekusiais žmonėmis:

Jei manai, kad esi nugalėtas, esi nugalėtas.
Jei manai, kad neišdrįsi, tikrai neišdrįsi.
Jei bijai pralaimėti, tu jau pralaimėjęs.
Jei manai, kad esi atstumtas,
tu esi atstumtas.

Nes visa ko pradžia
Yra tavo mintys.

Kad pakiltum aukštai,
Svajok drąsiai…
Kad pasiektum tikslą – tikėk savimi.

Gyvenimo kovas ne visada
Laimi stipriausi ir greičiausi…
Dažniausiai laimi tie,
Kurių karštas tikėjimas.

Gražu, ar ne? Na ir dar viena:

Protas neturi ribų, tik tas, kurias mes patys pripažįstame. Ir skurdas, ir turtai prasideda nuo minties.Napoleon Hill

10 dažniausiai pasitaikančių lyderio nesėkmės priežasčių

Paįvairinimui norėjau įdėti keletą teiginių, kurie vėliau yra labai plačiai aptariami knygoje. Štai 10 nesėkmės priežasčių iš skyriaus apie lyderystę:

  1. Nenoras ar nesugebėjimas įsigilinti į detales. Sėkmingas lyderis privalo puikiausiai žongliruoti visomis smulkmenomis, susijusiomis su jo pozicija.
  2. Atsisakymas dirbti paprastus darbus. Lyderis turi būti pasiryžęs atlikti bet kokį darbą, kurio reikalauja iš savo pavaldinių.
  3. Lūkestis, kad tau bus mokama už tai, ką žinai, o ne už tai, ką nuveiki tų žinių pagalba.
  4. Baimė, kad pavaldiniai taps konkurentais. Bijantys šito paprastai tai ir gauna, nors iš tiesų, tik išmokydamas savo pavaldinius to, ką moki, gali būti vienu metu keliose vietose.
  5. Vaizduotės nelavinimas.
  6. Savanaudiškumas. Toks lyderis dažnai visus nuopelnus prisiima sau. Tikras lyderis neprisiima nė vieno nuopelno, priešingai – juos išdalina to nusipelniusiems pavaldiniams.
  7. Nekantrumas. Paprastai toks lyderis nebus gerbiamas.
  8. Nelojalumas. Lyderis, kuris yra nelojalus, ilgai negalės išbūti lyderiu. Nelojalumas apskritai dažnai pakiša koją gyvenime.
  9. Autoriteto sureikšminimas. Efektyvus lyderis moka įkvėpti pasekėjus ir apsieina be grasinimų.
  10. Titulo sureikšminimas. Kompetetingam lyderiui nereikia titulo. Jo durys visada atviros norintiems užeiti.

30 dalykų, trukdančių pasiekti sėkmę gyvenime

Apie šiuos žemiau pateiktus trukdžius knygoje kalbama labai plačiai:

  1. Paveldėta nepagydoma psichinė ar fizinė negalia. Vienintelis sutrikimas šiame sąraše, kurį pašalinti labai sunku, o dažnai ir neįmanoma.
  2. Neturėjimas aiškiai apibrėžto tikslo gyvenime.
  3. Neturėjimas ambicijų pakilti virš vidutinybės. Žmogus, plaukiantis pasroviui, praktiškai neturi jokių šansų.
  4. Nepakankamas išsilavinimas. Geriausia išsilavinimo forma – saviugda. Šį trukdį apeiti ypač lengva (juolab šiais laikais). Beje, kaip išsilavinimą autorius įvardija ne žinias, bet gebėjimą jas pritaikyti: mokama yra ne už žinias, o už rezultatus, pasiektus žinių pagalba.
  5. Nedisciplinuotumas. Disciplina – tai savikontrolė. Tai viena sunkiausių užduočių – darbas su savimi. Pažiūrėjęs į veidrodį pamatysi ir savo geriausia draugą, ir didžiausią priešą.
  6. Bloga sveikata. Joks žmogus negali džiaugtis sėkme būdamas ligotas. Tačiau didžioji dalis ligų yra viso labo savikontrolės klausimas. Štai keletas pagrindinių suprastėjusios sveikatos priežasčių:
    a) persivalgymas ir netinkamas maistas
    b) blogi mąstymo įpročiai
    c) blogi seksualinių santykių įpročiai
    d) nesimankštinimas
    e) nepakankamas kiekis gryno oro dėl neteisingo kvėpavimo
  7. Vaikystėje patirtos psichologinės traumos.
  8. Atidėliojimas. Tai viena dažniausiai pasitaikančių nesėkmės priežasčių – tinkamo momento laukimas. Nelauk, laikas niekada nebus visiškai tinkamas. Pradėk ten, kur esi ir naudokis šiuo metu turimais įrankiais. Geresnius įrankius įsigysi pakeliui.
  9. Atkaklumo trūkumas. Dauguma mūsų labai geri pradėjikai, tačiau pasiduodame pasirodžius pirmiems nesėkmės ženklams. Nesėkmės neatsparios atkaklumui.
  10. Negatyvi asmenybė – su tokiu žmogumi niekas nenori turėti reikalų.
  11. Nesugebėjimas kontroliuoti seksualinio potraukio. Seksualinė energija – pats stipriausias iš visų stimulų, skatinančių žmonės veikti. Norint pasiekti gerų rezultatų, būtina išmokti šią energiją tinkamai transformuoti.
  12. Nekontroliuojamas noras gauti nieko neduodant – lošimo instinktas.
  13. Nesugebėjimas priimti sprendimą. Sėkmingi žmonės priima sprendimą greitai ir keičią jį (jeigu keičia) neskubėdami. Nesėkmingi žmonės priima sprendimą (jeigu priima) labai lėtai ir keičia jį dažnai ir greitai. Neryžtingumas ir Atidėliojimas – broliai dvyniai.
  14. Viena ar daugiau iš šešių pagrindinių baimių (skurdo, kritikos, ligos, senyvo amžiaus, mirties, mylimųjų netekties).
  15. Netinkamas antrosios pusės pasirinkimas. Jei santykiai šeimoje neharmoningi – nesėkmė gyvenime praktiškai garantuota.
  16. Perdėtas atsargumas.
  17. Netinkami verslo partneriai. Jei ieškai darbo, ieškok darbdavio, kuris tau būtų pavyzdys – įkvėpiantis, inteligentiškas ir sėkmingas. Mes kopijuojame tuos, su kuriais esame artimai susiję. Susirask darbdavį, kurį būtų verta kopijuoti.
  18. Išankstiniai nusistatymai ir prietarai. Sėkmingi žmonės yra labai atviri, nešališki, imlūs ir nebijo niekų.
  19. Neteisingai identifikuotas pašaukimas. Joks žmogus negali būti sėkmingas darbe, kurio nemėgsta. Rask tokią specialybę, kuriai galėtum atsiduoti visa širdimi.
  20. Koncentracijos stoka.
  21. Nevalingas išlaidavimas. Šis įprotis visuomet eina kartu su skurdo baime. Išmok dalį pajamų sutaupyti.
  22. Entuziazmo stoka. Pats nebūdamas entuziastingas, negalėsi nieko niekuo įtikinti. Entuziazmas – užkrečiamas. Entuziastingas žmogus paprastai labai laukiamas bet kokioje kompanijoje.
  23. Netolerantiškumas. Tai vienas ženklų, parodančių, jog žmogus nustojo mokytis.
  24. Saiko neturėjimas. Daugiausiai žalos pridaro nesitvardymas, susijęs su maistu, alkoholiniais gėrimais ir seksualiniais santykiais. Piktnaudžiavimas bet kuriuo jų kelia didelę grėsmę sėkmei.
  25. Nemokėjimas bendradarbiauti. Dėl šios priežasties, iš darbo atleidžiama daugiausia žmonių.
  26. Nepelnyta galia, t.y. kuomet galia yra perduota, paveldėta, o ne užsitarnauta. Greitas praturtėjimas yra kur kas pavojingesnis nei skurdas.
  27. Tyčinis nesąžiningumas. Žmogus, kuris pasirenka būti nesąžiningas, neturi jokių šansų gyvenime.
  28. Egoizmas ir tuštybė. Kiti dažniausiai vengia tokių žmonių, tad sėkmingu būti praktiškai neįmanoma.
  29. Spėliojimas vietoj galvojimo. Dauguma žmonių yra pernelyg abejingi ir tingūs, todėl net nesistengia surinkti faktų, kad galėtų mąstyti tiksliai. Jie mieliau vadovaujasi nuomonėmis, paremtomis spėliojimais ar neapgalvotais sprendimais.
  30. Nepakankamas kapitalas. Dažniausiai kapitalo užtenka pradėti veiklą, tačiau nepaliekama jokio rezervo klaidoms, kurių neišvengiamai pasitaiko visiems, absorbuoti.
  31. Bet koks kitas trukdis, kuris trukdo tau būti sėkmingu, bet nėra įtraukas čia.

Ir tai tik labai maža dalelė audioknygoje analizuojamų ir labai plačiai aptariamų klausimų. Turint omeny, kad knyga viso labo 6 val. 45 min. ilgio, galima įsivaizduoti, kiek mažai lieka vietos tuščiažodžiavimui.

Dar kartą peržiūrėjau sąrašą sužymėtų vietų audioknygoje, apie kurias norėjau papasakoti, bet – pažiūrėjus į šio straipsnio ilgį, darosi aišku, kad geriau gal būtų tiesiog perklausyti pačią knygą. 🙂


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: