tai štai kodėl taip svarbu judėti! 🏃‍♂️

Kiek žingsnių per dieną tu nueini?

Kodėl klausiu? Tik ką perklausiau knygą, kuri pakeitė mano supratimą apie judėjimo svarbą ir tai, kaip skirtingai mūsų smegenis veikia skirtingos judėjimo formos.

Jei atvirai, iš pradžių buvau kiek skeptiškas — atrodo, savaime suprantama, kad judėti yra gerai. Man tiesiog faina judėti. Be to, vaikščiodamas ir bėgiodamas perklausau daugiausiai audioknygų ir man nereikia knygos, kuri tai patvirtintų.

Bet pasirodo — ir mokslas tai patvirtina — yra daug paslėptų judėjimo privalumų, apie kuriuos net nesusimąsčiau. Apie juos šiame laiške ir papasakosiu. Bet prieš tai — pati audioknyga:

Caroline Williams „Judėk“

Gal nuo įdomybių ir pradėkim?

Štai keletas faktų apie judėjimą, kurie man pasirodė įdomūs:

Apie vaikščiojimo tempą. Pasirodo, eidami 120 žingsnių per minutę (du žingsniai per sekundę) tempu, taip sinchronizuojame eiseną su širdies ritmu, o tai reikšmingai sustiprina kraujo pritekėjimą į smegenis ir pagerina savijautą. Taigi, vaikščiojimas vaikščiojimui nelygu.

Apie judėjimo kryptį. Psichologiniai tyrimai parodė, kad mąstymas apie judėjimo kryptį nukreipia mintis į ateitį, šalin nuo įkyrių depresyvių minčių, ir praeitis tarsi nutolsta. Nesvarbu, ar judame dviem kojomis, mindami dviratį, ar kaip kitaip.

Apie bastymąsi. Einant ar bėgant patogiu greičiu — neskubant — sumažėja „mąstančių“ smegenų aktyvumas. Klajodamas protas skatina kūrybiškumą ir problemų sprendimą. Labai gera mintis yra pasivaikščioti prieš svarbius susitikimus — taip gausim proto jėgų antplūdį.

Apie apkrovą. Kaulų apkrova skatina osteokalcino išskyrimą, o jis gerina atmintį ir ateityje gali apsaugoti smegenis nuo senėjimo. Tai ypač svarbu sulaukus 30 ir daugiau metų. Taigi, dėl svorio visai gera mintis užsimesti ant pečių kuprinę.

Apie fizinės jėgos didinimą. Fizinis sustiprėjimas (nepriklausomai nuo to, ar raumenų apimtis padidėja) sumažina nerimą, palengvina depresiją ir padidina savivertę. Tam, beje, puikiai tinka ir pratimai naudojant savo kūno svorį.

Apie šokį. Paklusimas ritmui visu kūnu sukelia nuotaiką gerinančio dopamino pliūpsnį ir gali net perkelti į pakitusios sąmonės būseną. Be to, judėjimas kartu su kitais šokių salėje ištrina ribas, kurias smegenys nubrėžia tarp „mūsų“ ir „jų“ — taip suartindamas fiziškai bei emociškai ir skatindamas bendradarbiavimą.

Apie stresą. Bėgimas, pilatesas, joga, plaukiojimas – bet koks judėjimo būdas aktyvuoja pagrindinius raumenis ir per smegenis primena antinksčiams sureguliuoti streso lygį. Kol kas mokslas nežino, kaip tiksliai tai vyksta, bet atramos ir judėjimo sistemos aktyvi veikla, panašu, liepia kūnui nusiraminti.

Šie faktai, sausai juos skaitant, gal ir neatrodo įdomūs, stebinantys ar net pagrįsti, bet audioknygoje autorė remiasi naujausiais mokslo atradimais (knyga labai šviežia — parašyta 2022 metais) ir „įvelka“ į šiandien visiems mums aktualų kontekstą. Beje, tai ji daro meistriškai.

Knygoje taip pat sužinosi, kodėl svarbu stiprinti natūralius, mums įprastus judesius, kaip susikurti saugumo jausmą (ypač po traumos), kodėl svarbu šokinėti ir spyruokliuoti (ne visada, bet kartais), derinti jėgos ir lankstumo pratimus, kodėl būtina ilsėtis  — tiek aktyviai, tiek pasyviai (bet, svarbu, ne per ilgai!)

Vėlesniuose skyriuose paliečiamos ir dar kelios pikantiškos temos (pavyzdžiui liūdnai pagarsėjusi Amy Cuddy „Galios poza“, apie kurią ji net parašė knygą „Presence“), bet visa tai jau paliksiu atrasti tau.

Man knyga labai patiko. Daug labiau, nei tikėjausi. Rekomenduoju ją ir tau.

Kviečiu čia pasiklausyti 25 minučių nemokamos ištraukos.

Apie autorę.

Caroline Williams — mokslo žurnalistė, rašanti smegenų sveikatos, neuroplastiškumo ir fizinio aktyvumo temomis, nuolat ieškanti pažangiausių tyrimų — ir tai labai jaučiasi šioje audioknygoje. Ji atskleidžia, kokius paprastus dalykus galime padaryti, kad pagerintume atmintį, padidintume kūrybiškumą, sustiprintume emocinį raštingumą ir ne tik.

Beje, ši knyga — savotiška priešprieša dabartinei sąmoningumo karštinei — autorė siūlo labiau stimuliuojantį, efektyvesnį būdą išlaisvinti narvelyje uždarytą mūsų protą, kad galėtume gyventi geriau.

Trumpai apie audioknygą:

Autorius: Caroline Williams
Pavadinimas: „Judėk“
Skaito: Valda Bičkutė
Trukmė: 6 val. 13 min.
Ištrauka: 25 min.

Nemokamos ištraukos pasiklausyti gali čia.

Linkėjimai,


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: